ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների բռնկմամբ, գրում է Коммерсант-ը։
Նրա խոսքով, այժմ գլխավորը տարածաշրջանում մարդկանց անվտանգությունն ապահովելն է և «Ադրբեջանին ու Հայաստանին համոզել հրաժարվել ուժային մեթոդներից և սկսել բանակցությունները»։
«Գլխավորը Երևանին և Բաքվին համոզելն է հրաժարվել ուժային մեթոդներից և նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Մենք կապի մեջ ենք և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական կողմերի հետ։ Մեր զինվորականներն աշխատում են կարգավորման գործընթացը քաղաքական և դիվանագիտական հուն վերադարձնելու ուղղությամբ»,- ասել է նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվան կարգավորման լավագույն հիմքը համարում է 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ փաստաթղթերը։ «Մենք կոչ ենք անում բոլորին հետևել այդ փաստաթղթերի դրույթներին, բնականաբար, հաշվի առնելով նոր իրողությունները, նկատի ունենալով 1991 թվականի դրությամբ հայկական կողմի կողմից Ադրբեջանի տարածքի ճանաչման փաստը»,- հավելել է Պեսկովը։

The Kremlin is concerned about the outbreak of military operations in Nagorno-Karabakh, Dmitry Peskov, press secretary of the Russian President, has said, the Russian newspaper Kommersant reported.
According to him, the main thing now is to ensure the safety of the people in the region and "convince Azerbaijan and Armenia to refrain from forceful methods and start negotiations."
"The main thing is to convince Yerevan and Baku to refrain from forceful methods and sit at the negotiating table. We are in contact with both the Armenian and Azerbaijani parties. Our military is working to return the settlement process to the political and diplomatic track," he said.
Peskov emphasized that Moscow considers the tripartite documents signed in November 2020 to be the best basis for settlement. "We call on everyone to follow the provisions of those documents, naturally, taking into account the new realities, bearing in mind the fact that the Armenian side recognized the territory of Azerbaijan as of 1991," added Peskov.
Stepanakert, the capital of Nagorno Karabakh, as well as other settlements are under heavy sհelling now. The Human Rights Defender of Nagorno Karabakh, Gegham Stepanyan, reported that there are multiple casualties and injuries among civilians, including children.