Ֆրանսիան անվտանգության խորրդի հրատապ նիստ է հրավիրել՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լրջությունը։ Շաբաթներ շարունակ մեծաքանակ զորքի և զինամթերքի կուտակումից հետո Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին որոշում է կայացրել լայնածավալ ռազմական գործողություն սկսել, գործողություն, որի ընթացքում կիրառվել են ցամաքային և օդային միջոցներ, որոնք ազդել են խաղաղ բնակչության վրա։ Այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ընթացքում հայտարարեց Ֆրանցիայի Արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Քոլոնան։
«Ոչ ոք չի կարող հավատալ, որ այս գործողությունը կանխամտածված չէր, չնայած՝ բանակցային լուծումներ գտնելու ջանքերը ավելի էին ինտենսիվանում և նախորդ օրը 3 ամսվա մեջ առաջին անգամ հումանիտար օգնության մատակարարումը վերականգնվել էր»,- ասել է նա։
Քոլոնայի խոսքով՝ Ֆրանսիան անմիջապես ուղղակիորեն դատապարտել է այդ անընդունելի հարձակումը, որը հակասում է հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծման`ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված սկզբունքին․
«Մենք միակ երկիրը չենք, որ այսպես է կարծում։ Այս սեղանի շուրջ գտնվող շատ երկրներ նույնպես անդրդվելիորեն մերժել են այս բռնությունն ու կամայական վարքագիծը՝ Ադրբեջանին կոչ անելով պահպանել զսպվածություն և հարգել միջազգային իրավունքը։ Ինչպես և սպասելի էր՝ այս քայլի արդյունքը հատկապես ծանր էր հարյուրավոր վիրավորներով և տասնյակ զոհերով՝ ներառյալ քաղաքացիական անձինք՝ ներառյալ երեխաներ։ Երեկ հրադադար է հայտարարվել։ Դա անհրաժեշտություն էր և կարևոր է, որ այն հարգվի»։
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցը չէ, որ հարցականի տակ է դրվում, ոչ ոք դա հարցականի տակ չի դնում, այն վտանգված չէ, նշում է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը․ «Ի հակառակ վտանգված է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հնարավորությունը շարունակելու ապրել իրենց իրավունքներն ու մշակույթը հարգված լինելու պայմաններում։ Այսպիսի երաշխիքներ գոյություն ունենալ չեն կարող, եթե ուժեղ կողմը կանխամտածված ուժ է կիրառում թույլի նկատմամբ, և երբ Լեռնային Ղարաբաղը տևական ժամանակ է՝ շրջափակման մեջ է, ինչը բնակչությանը թույլ չի տվել ստանալ սնունդ, դեղորայք և էլեկտրաէներգիա»։
Ֆրանսիան ի գիտություն է ընդունում նախագահ Ալիևի՝ երեկ արված հայտարարությունները, որում հաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի հետ խաղաղ պայմաններում ապրելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու իր պատրաստակամությունը։
«Այս բառերը ցույց են տալիս Ադրբեջանի հանձնառությունը, այսօր նրանք պատասխանատու են բնակչության ճակատագրի համար։ Եթե Ադրբեջանը իրոք ցանկանում է հասնել խաղաղ և բանակցային լուծման, այն պետք է այժմ և այստեղ շոշափելի երաշխիքներ տրամադրի։ Այն պետք է բարեխղճորեն գործի և ուժ չկիրառի կամ ուժ կիրառելու սպառնալիք հնչեցնի, և ընդունի, որ այս երկխոսությունը վերաբերում է միջազգային հանրության աջակցությամբ բնակչությանը տրվող երաշխիքներին։
Ադրբեջանը պետք է համաներման երաշխիքներ տա հրադադարին համաձայնած ուժերի համար, պետք է առանց նախապայմանների և անմիջապես վերականգնի Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը՝ Արդարդադատության միջազգային դատարանի որոշմանը համապատասխան։ Բացի այդ Ադրբեջանը պետք է համաձայնի Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային մարդասիրական ներկայությանը, ինչը անհրաժեշտություն է՝ հաշվի առնելով ձմռան մոտեցումը։ Առանց այս երաշխիքների հանգուցալուծում լինել չի կարող»,- շեշտեց Քոլոնան։
Առաջին անգամը չէ, որ Ֆրանսիան այս կառույցին ահազանգել է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լրջության մասին, հիշեցրեց նախարարը․ «Առաջին անգամը չէ, որ կառույցին կոչ ենք արել կենտրոնացնել ջանքերը՝ խուսափելու մարդկային ողբերգությունից և Հարավային Կովկասում իրավիճակի հետագա ապակայունավումից։ Վերջին օրերի իրադարձությունները վերահաստատեցին այս փաստը, մենք չենք կարող ձեռքներս ծալած նստել և հետևել Լեռնային Ղարաբաղում ներկայումս տեղի ունեցող իրադարձություններին, քանի որ եթե այդպես վարվենք, կբախվենք մի բնակչության նկատմամբ մասսայական ագրեսիայի, որն արդեն իսկ շատ դառնություններ է տեսել։ Բազմաթիվ տեղեկություններ են ստացվել, ինչպես գիտեք, տեղաշարժերի և այս գործողության նախապարաստման մասին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ավելի քան 10 տոկոսը տեղահանվել է 2019 թվականի սեպտեմբերին Ադրեջանի կողմից ուժի կիրառման հետևանքով
Այս խորհուրդը պետք է շարունակի քայլեր ձեռնարկել այս ճգնաժամի հանգուցալուծման համար, և պետք է պաշտպանի ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքները՝ ակտիվ աջակցություն տրամադրելով՝ Բաքվի և Լեռնային Ղարաբաղի համար դիվանագիտական լուծման համար պայմաններ սահմանելով։ Միջազգային իրավունքը պետք է հարգվի միշտ և ամենուրեք»,- ասաց նա։
Պետք է աչալրջություն ցուցաբերել Հայաստանին այս ողբերգական իրադարձությունների մեջ ներքաշելու ցանցակած փորձի, և դրանք երկրի տարածքային ամբողջականությունը հարցականի տակ դնելու պատրվակ օգտագործելու հարցում, շեշտեց Քոլոնան․ «Վարչապետ Փաշինյանը վերջին ամիսներին պատասխանատվություն, դեէսկալացիայի հասնելու ցանկություն և Ադրբեջանի հետ բանակցայի լուծում գտնելու պատրաստակամություն է ցուցաբերել՝ հիմնված երկու երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչման և հարգման վրա՝ հստակ նշված և ապառազմականացված սահմաններով։
Ֆրանսիան պատրաստակամ է  և կշարունակենք այդպիսին լինել այս խորհրդի շրջանակներում և այլ առնչակից մարմիններում աշխատել  Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ՝ ի նպաստ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդնեի։ Մենք պատրաստ ենք աշխատել բոլոր նրանց հետ, ովքեր նույն նպատակն են հետապնդում»,- ելույթն ամփոփեց նա։

France requested an urgent meeting of the Security Council on this matter, given the seriousness of the situation in Nagorno-Karabakh. After weeks of massive troop and military material, Azerbaijan decided on September 19 to launch a large-scale military operation, an operation that mobilized land and aerial means on a massive scale and affected the civilian population. Minister of Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, said during the emergency session of the UN Security Council.
"An operation that no one can believe was not premeditated, even though efforts to find a negotiated solution were intensifying and the day before, the supply of humanitarian aid was restored for the first time in 3 months," she said.
According to Colonna, France immediately directly condemned that unacceptable attack, which contradicts the principle of peaceful resolution of conflicts established by the UN Charter.
"We are not the only country that thinks this way. A number of countries around this table have also robustly refused this violence and arbitrary behavior, calling on Azerbaijan to maintain restraint and respect international law. As expected, the result of this move was particularly heavy, with hundreds of wounded and dozens of deaths, including civilians, amongst them several children. A ceasefire was announced yesterday. It was indispensable, and it is essential that it is to be respected.
The issue of Azerbaijan's territorial integrity is not being questioned; no one is questioning it; it is not being threatened, says the French Foreign Minister. "What is at stake is the possibility of Armenian people in Nagorno-Karabakh to be able to continue to live there and their rights and culture are respected. Such a guarantee cannot exist when the stronger party exercises deliberate force against the weaker and when Nagorno-Karabakh is under blockade for a long time, and the population has been prevented the population from getting food, medicine, and electricity.
France takes note of President Aliyev's statements made yesterday, in which he confirms his willingness to live in peaceful conditions with Nagorno-Karabakh and protect their rights.
"These words show the commitment of Azerbaijan, today they are responsible for the fate of the population. If Azerbaijan really wants to reach a peaceful and negotiated solution, it should provide tangible guarantees now and here. It must act in good faith and not use force or threaten to use force, and recognize that this dialogue is about guarantees to the population with the support of the international community.
It must ensure the amnesty for the forces that have accepted the ceasefire should immediately and unconditionally restore traffic through the Lachin Corridor in accordance with the decision of the International Court of Justice. In addition, Azerbaijan should agree to the international humanitarian presence in Nagorno-Karabakh, which is necessary considering the approach of winter. Without these guarantees, there can be no solution," Colonna emphasized.
It is not the first time that France has alerted this council about the seriousness of the situation in Nagorno-Karabakh, the minister reminded. "It is not the first time that we have called on the establishment to concentrate efforts to avoid human tragedy and further destabilization of the situation in the South Caucasus. The events of the last few days have confirmed this fact, we cannot remain passive and turn our eyes from what is currently happening in Nagorno-Karabakh, because if we were to do that, we would be an accomplice to the massive exodus of the population that has already suffered so much. There has been a lot of information, as you know, about the displacements and the preparations for this operation, and more than 10 percent of the population of Nagorno-Karabakh was displaced due to the offensive by Azerbaijan on the 19th of September.
This Council must continue actively to take steps to resolve this crisis, and it must defend the principles of the UN Charter by providing active support in establishing the conditions for a diplomatic solution for Baku and Nagorno-Karabakh. International law must be respected at all times and everywhere," she said.
We must be vigilant in trying to involve Armenia in these tragic events and using them as an excuse to question the country's territorial integrity, Colonna stressed: "In recent months, Prime Minister Pashinyan has shown responsibility, his wish to see a de-escalation and commitment to find a negotiated solution with Azerbaijan, based on the recognition and respect of the territorial integrity of both countries, with clearly defined and demilitarized borders.
France is mobilized and we will continue to be so, within this council and other related bodies, to work in the direction of ensuring stable peace in the South Caucasus for the benefit of all the peoples of the region. We are ready to work with all those who are following the same goal," she concluded her speech.