Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների վերսկսմանը, այս մասին գիտեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Այսօր ես խոսել եմ այդ մասին։ Ասել եմ, որ մենք պատրաստ ենք և կնպաստենք խաղաղ բանակցությունների վերսկսմանը խաղաղության համաձայնագրի կնքման հույսով։ Եվ առաջարկել ենք բոլոր գործընկերներին հավաքվել Մոսկվայում։ Վարչապետ Փաշինյանը սրա մասին գիտի, ես նրան ասել եմ։ Ադրբեջանի նախագահը գիտի այդ մասին»,- ասել է Պուտինը Ղրղզստան կատարած այցի արդյունքներով մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Պուտինն ընդգծել է, որ այժմ, իր կարծիքով, այս հարցում խնդիրներ չպետք է լինեն։
«Ինձ թվում է, որ դա միանգամայն հնարավոր է, ես պարզապես չեմ տեսնում որևէ խնդիր, որը կարող է խանգարել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հիմա՝ ղարաբաղյան իրադարձություններից հետո»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Միաժամանակ, Վլադիմիր Պուտինի խոսքով, դեռևս կան տեխնիկական խնդիրներ։
«Կան զուտ տեխնիկական բնույթի հարցեր, կարծում եմ, սահմանի հետ կապված՝ սահմանազատում, սահմանագծում, բայց դրանք, կարծում եմ, տեխնիկական խնդիրներ են։ Այնտեղ մի ուղղությամբ հարյուր մետր, մյուս կողմից՝ կիլոմետր, դա այլևս նշանակություն չունի։ Երկու կողմերի բարի կամքով այս ամենը կարելի է անել, և հաջորդ քայլերը, ինչպես ժամանակին պայմանավորվել էինք, զարգացնել առևտրատնտեսական կապերը և զարգացնել ենթակառուցվածքային նախագծերը»,- հավելել է նա։

Russia is ready to contribute to the resumption of peace talks between Baku and Yerevan; Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan know about this, Russian President Vladimir Putin told reporters, RIA Novosti reports.
"I talked about it today. I said that we [Russia] are ready and will contribute to the resumption of peace negotiations with the hope of signing a peace agreement. And we suggested to all partners to gather in Moscow. [Armenian] Prime Minister Pashinyan knows about this; I told him. The president of Azerbaijan [also] knows about it," Putin said during a press conference Friday on the results of his visit to Kyrgyzstan.
He emphasized that now, in his opinion, there should be no problems in this matter.
"It seems to me that it is quite possible. I just don't see any problem that could prevent the signing of a peace treaty now—after the Karabakh events," the Russian president said.