Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հավաստիացրել է, որ Մոսկվան կշարունակի օգնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, սակայն համաձայնության պետք է ձգտեն երկու ժողովուրդները: Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», այդ մասին  Ռուսաստանի նախագահը հայտարարել է  երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ:
Մեդվեդեւն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը Եվրոպայի այն քիչ սառեցված հակամարտություններից է, որը հնարավոր է լուծել:  Մեդվեդեւը պատմել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագաների հետ պարբերական հանդիպումներից իր տպավորությունների մասին : «Երկու նախագահների շրջապատը բավականին լավ է ընդհանուր լեզու գտնում եւ հեշտությամբ անցնում հայերենից ադրբեջաներենի եւ հակառակը. սա գաղտնի պահ է, երկու նախագահներին էլ են կարողանում լեզու գտնել. երբ նստում ենք սեղանի շուրջ, նրանք շատ լավ շփվում են», - քաղաքական «գաղտնիք» է բացահայտել Ռուսաստանի առաջնորդը:
Միժամանակ, նա ընդունում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում կան իրական դժվարություններ, պատմություն, իրավական կոնստրուկցիաների տարըմբռնում,  տարբեր շահեր: «Ռուսաստանը, անկասկած, կօգնի ղարաբաղյան հակամարտության կագավորմանը: Այդ աշխատանքը կշարունակվի»,-հավաստիացրել է ՌԴ նախագահը:
Սակայն, նրա կարծիքով, «վերջին հաշվով, այդ բարդ, բայց լուծելի  խնդրի կարգավորումը կախված է  երկու ժողովուրդների եւ նախագահների բարի կամքից, եթե նրանք լսեն միմյանց, փոքր-ինչ ընդառաջ գնան իրար եւ փոխզիջումներ գտնեն»:

Президент России Дмитрий Медведев заверил, что Москва продолжит помогать в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, но к согласию должны стремиться оба народа. Как сообщает РИА «Новости», об этом глава российского государства заявил на встрече с молодежью.
Дмитрий Медведев подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт - один из немногих замороженных конфликтов в Европе, которые можно решить. Медведев рассказал о своих впечатлениях от регулярных встреч с президентами Азербайджана и Армении Ильхамом Алиевым и Сержем Саргсяном. «Окружение обоих президентов неплохо ладит и переходит легко с армянского на азербайджанский и наоборот; это потаенный момент, но и сами президенты друг с другом неплохо ладят - когда сидим вместе за столом, они очень хорошо общаются», - приоткрыл политический «секрет» российский лидер.
Тем не менее, он признает, что в нагорно-карабахском конфликте есть реальные сложности, история, различное понимание юридических конструкций, разный набор интересов. «Россия, безусловно, будет помогать в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Эта работа будет продолжена», - заверил президент РФ.
Однако, по его мнению, «в конечном счете урегулирование этой очень сложной, но решаемой проблемы зависит от доброй воли двух народов и двух президентов - если они будут слышать друг друга, немножко двигаться на встречу друг другу и находить компромиссы».