Ամերիկացի սենատոր Բոբ Մենենդեսը Կոնգրեսին կոչ է արել դադարեցնել աջակցությունն Ադրբեջանի կառավարությանը, այդ թվում՝ ռազմական, հորդորել է Վաշինգտոնին՝ կանգնել այն դաշնակիցների կողքին, որոնք պայքարում են մարդու իրավունքների համար և հետևում են պատերազմի օրենքներին: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը պետք է կանխի ցեղասպանությունները, էթնիկ զտումները և վայրագությունները:
«Լեռնային Ղարաբաղի հինավուրց հայկական համայնքը հեռացել է ադրբեջանական դաժան ռեժիմի պատճառով: Ադրբեջանը ցանկանում է ջնջել նրանց աշխարհի երեսից: Ամիսներ շարունակ հետևել ենք՝ ինչպես է հումանիտար ճգնաժամ ծավալվում: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ տարածաշրջանում մահացության յուրաքանչյուր 3 դեպքից 1-ը թերսնումից է եղել: Ճգնաժամը ընթացել է ռուս խաղաղապահների ներկայության պայմաններում, որոնք, ենթադրվում էր, պետք է հետևեին հրադադարի պահպանմանը: Ադրբեջանի կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղում տառապանքի արշավ է իրականացրել, Ժնևի կոնվենցիաների բացահայտ խախտմամբ՝ հենց Լաչինի միջանցքում կալանավորել մարդկանց, որոնք տեղափոխվում էին բուժման համար։
Լաչինի միջանցքի 10-ամսյա շրջափակումը սատանայական դավադրության մի մասն էր միայն՝ էթնիկ հայկական անկլավին ստիպելու ենթարկվել:
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ներխուժեց Լեռնային Ղարաբաղ և ուժի սպառնալիքով տեղի իշխանություններին ստիպեց կապիտուլյացիայի գնալ:
Ավելի քան 100 000 բնակիչ լքել է նախնիների տները: Հայաստան գնալու ճանապարհին ոմանք զոհվել են: Ի՞նչ է սա, եթե ոչ մարդու իրավունքների ոտնահարման վկայություն: Այդ փախստականները մեր օգնության կարիքն ունեն: Մասնավորապես, հարկավոր է երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրել՝ հաշվի առնելով Երևանում բնակարանային ծանրաբեռնվածությունը: Շատերն ասում են, որ Մերձավոր Արևելքում սուր իրավիճակ է: Բայց արդյոք մենք իրավունք ունե՞նք ընտրելու՝ մարդասիրական որ ճգնաժամին առաջինը արձագանքել: Իհարկե՝ ոչ: Հարկավոր է բարձրաձայնել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած դժբախտության մասին։ Այս  ցեղասպանությունը չպետք է մոռացվի: Հարկավոր է արձագանքել ադրբեջանական սպառնալիքին, նախքան նրանք կօգտվեն իրենց ունեցած առավելությունից։
Վերջին բանը, որ մեզ պետք է այս տարածաշրջանում, հակամարտությունն է երկու պետությունների միջև, որոնք սահմաններ ունեն Իրանի և Թուրքիայի հետ:
Մենք պետք է պայքարենք այն սպառնալիքների դեմ, որոնց Հայաստանը շարունակում է դիմակայել»,- ասել է Մենենդեսը։

Сенатор США Боб Менендес призвал Конгресс прекратить поддержку правительства Азербайджана, включая военную поддержку, и призвал Вашингтон поддержать союзников, которые борются за права человека и соблюдают законы войны. По его словам, США должны предотвратить геноциды, этнические чистки и зверства.
«Древняя армянская община Нагорного Карабаха покинула страну из-за жестокого азербайджанского режима. Азербайджан хочет стереть их с лица мира. В течение нескольких месяцев мы наблюдали за развитием гуманитарного кризиса. Исследования показали, что каждая третья смерть в регионе связана с недоеданием. Кризис произошел в присутствии российских миротворцев, которые должны были следить за соблюдением режима прекращения огня. Правительство Азербайджана провело кампанию страданий в Нагорном Карабахе, явно нарушая Женевские конвенции, задерживая людей, которых везли на лечение, прямо в Лачинском коридоре.
Десятимесячная блокада Лачинского коридора была лишь частью дьявольского заговора с целью заставить этнический армянский анклав подчиниться.
19 сентября Азербайджан вторгся в Нагорный Карабах и угрозой применения силы вынудил местные власти капитулировать.
Более 100 000 жителей покинули свои родовые дома. Некоторые погибли по дороге в Армению. Что это, как не свидетельства нарушений прав человека? Эти беженцы нуждаются в нашей помощи. В частности, необходимо оказать долгосрочную поддержку с учетом жилищной нагрузки в Ереване. Многие говорят, что ситуация на Ближнем Востоке тяжелая. Но имеем ли мы право выбирать, на какой гуманитарный кризис реагировать в первую очередь? Конечно же нет: Необходимо говорить о трагедии, произошедшей в Нагорном Карабахе. Этот геноцид не должен быть забыт. Необходимо ответить на азербайджанскую угрозу, прежде чем они воспользуются своим преимуществом.
Последнее, что нам нужно в этом регионе, — это конфликт между двумя государствами, граничащими с Ираном и Турцией. Мы должны бороться с угрозами, с которыми продолжает сталкиваться Армения», - сказал Менендес.