Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն իր անդրադարձն ունեցավ Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածի վրա` ստիպելով որոշակի ճշգրտումներ իրականացնել վարվող քաղաքականության մեջ: Այդ մասին Հայաստանի հանրապետական կուսակցության տնտեսական առաջին կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, տեղեկացնում է նախարարի մամլո քարտուղար Սյուզաննա Հայրապետյանը:
Արդյունաբերության ոլորտում իրականացվող միջոցառումները Տիգրան Դավթյանը պայմանականորեն բաժանեց երեք մասի` կարճաժամկետ, միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ:
Կարճաժամկետ միջոցառումների հիմնական նպատակն էր դիմակայել ճգնաժամին`օպերատիվ քայլերով կանխարգելելով ճգնաժամի սոցիալական եւ տնտեսական ազդեցության խորացումը:
Միջնաժամկետ միջոցառումները, ըստ Տ. Դավթյանի, կոչված են շարունակական բարեփոխումների, ներդրումների խթանման եւ կառուցվածքային խնդիրների վերացման միջոցով ապահովելու նոր աշխատատեղեր եւ կայուն տնտեսական աճի հնարավոր նախապայմաններ:
Երկարաժամկետ միջոցառումներից նախարարն ընդծեց արտահանման վրա հիմնված նոր արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության իրագործումը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 30-ին Երեւանում մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական առաջին կոնֆերանսը, որին մասնակցեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀԿ կուսակցության անդամներ, «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության եւ ՌԴ Պետական դումայի անդամ Իգոր Չեռնիշենկոն, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության արտաքին կապերի պատասխանատու Նիկոլա Բրյուքը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Мировой финансовый кризис отразился на реальном секторе частной экономики, принудив внести определенные уточнения в проводимую политику. Об этом 31 октября на первой экономической конференции правящей Республиканской партии Армении (РПА) заявил министр экономики Армении Тигран Давтян, сообщает пресс-секретарь министра экономики Армении Сюзанна Айрапетян.
Тигран Давтян условно разделил на 3 части мероприятия, проводимые в промышленной сфере – краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные.
Основной целью краткосрочных мероприятий является противодействие кризису посредством оперативных действий, которые позволят предотвратить углубление социального и экономического виляния кризиса.
Среднесрочные мероприятия, согласно Давтяну, призваны обеспечить новые рабочие места и возможные предпосылки для стабильного экономического роста при помощи продолжительных реформ, стимулирования инвестиций и устранения структурных проблем.
Из долгосрочных мероприятий министр выделил реализацию новой стратегии промышленной политики, основанной на экспорте.
Напомним, что 30 октября в Ереване открылась первая экономическая конференция правящей Республиканской партии Армении (РПА), в которой приняли участие премьер-министр Армении Тигран Саркисян, члены РПА, член партии «Единая Россия» и депутат Госдумы РФ Игорь Чернышенко и другие должностные лица.