Իրանի պետական լրատվական գործակալությունում The Islamic Republic News Agency (IRNA) պարսկերենով լույս է տեսել տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի հոդվածը՝ «Հայաստան-Իրան առևտրաշրջանառության ծավալների կտրուկ աճ և երկկողմանի հարաբերությունների զարգացում» թեմայով։
Ստորեւ ներկայացնում ենք հոդվածի հայերեն տարբերակը.
«Հայաստանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ունեն հազարամյակներ դիվանագիտական, քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններ և անխախտելի սահման, որը հանդիսացել է տարածաշրջանի կայունության և բարգավաճման կարևոր գործոններից մեկը։ Անշուշտ, երկու երկրների փոխշահավետ հարաբերությունները և նախագծերը մշտապես բարելավման կարիք ունեն, և դրանցից մեկի մասին հայտարարվեց 2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ․ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյան և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարեցին Թավրիզում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատեսություն բացելու մասին։ Հենց Թավրիզում հայկական հյուպատոսության բացման հնարավորությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ իրանական իշխանությունները հակված են բազմավեկտոր և երկարաժամկետ արտաքին և ներքին քաղաքականություն վարել։
Թավրիզում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն հիմնադրելով, Արեւելյան Ատրպատականից բացի, հնարավոր կլինի հյուպատոսական սպասարկման տարածքը ընդլայնել ՀՀ հարակից այլ շրջանների, այդ թվումՙ ԻԻՀ Արեւմտյան Ատրպատական, Արդեբիլ, Գիլան ու Մազենդարան նահանգներ, ինչը կնպաստանի այս տարածաշրջանների միջև տնտեսական, մշակութային և կրթական կապերի զարգացմանը և ամրապնդմանը։ Ներկայումս հյուպատոսական սպասարկման այդպիսի լայն տարածքում գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ունեն երկու հյուպատոսություններՙ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունները։
Հարկ է հիշեցնել, որ 1920 թվականին Խորհրդային իշխանության հաստատումից հետո Հայաստանը նույնպես հյուպատոսություն է ունեցել Թավրիզում, սակայն Խորհրդային միության կազմավորումից հետո այն լուծարվել է։ Հետևաբար, հյուպատեսության բացումը կարելի է դիտարկել նաև երկու եղբայրական ժողովուրդների միջև պատմական և ավանդական կապերի վերականգման ուղղված կարևոր քայլ։
Թավրիզում հայկական հյուպատեսության բացումը պետք է դիտարկել Կապանում (Սյունիք, Հայաստան) Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատեսության բացելու(2022թ․) հայելանման պատասխանը։ Հայկական և իրանական հյուպատեսությունների բացումը առաջին հերթին քաղաքական և անվտանգային բաղադրիչ ունի և ուղղված է հյուսիս-հարավ միջանցքի ապահովմանը։ Անշուշտ այն կարող է զսպել թուրք-ադրբեջանական այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը։ Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը կարմիր գիծ են․ այլ երկրների ապակառուցողական և ագրեսիվ պահվածքը և քարոզչությունը, որն ուղղված է Հայաստանի և Իրանի դեմ, պետք է կասեցնել բոլոր հնարավոր միջոցներով, այդ թվում՝ դիվանագիտական։ Եվ առհասարակ Հայաստանի տարածքով միջանցք ցանկացող երկրները, արդյո՞ք պատրաստ են իրենց երկրի տարածքով նման միջանցքներ տալ այլ երկրներին, կարծում եմ, որ ոչ։
Թավրիզում և Կապանում գործող հյուպատոսությունները կարող են ուղղակի կամ անուղղակի եղանակով նպաստել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման աշխատանքներին, մասնավորապես՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի կառավարության և իրանական 3 ընկերությունների միջև ստորագրվել է նոր պայմանագիր, ըստ որի՝ իրանական կողմը կառուցելու է Ագարակ(Իրանի սահմանից)-Վարդանիձոր-Քաջարանի թունել ճանապարհահատվածը՝ 32կմ (Սյունիք, Հայաստան)։ Հայաստանի այս տարածաշրջանում իրանական շինարարական ընկերությունների գործունեությունը ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև անվտանգային և քաղաքական նշանակություն ունի։ Հիշեցնեմ, որ թուրք-ադրբեջանական ծրագրի համաձայն՝ հենց Ագարակով(Մեղրիով) էի նախատեսում անցակցնել այսպես կոչված «միջանցքը»։ Ճանապարհահատվածի կառուցման աշխատանքներում իրանական շինարարական ընկերությունները կարող են ներգրավել Թավրիզից, սահմանակից այլ շրջաններից աշխատուժ, տեխնիկա, սարքավորումներ և շինանյութեր, ինչը կխթանի տնտեսական ակտիվությունը այս տարածաշրջանում։
Միանշանակ է նաև, որ Թավրիզում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության բացումը կարող է նոր խթան հանդիսանալ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար։ Հարկ է նշել, որ վերջին տարիների ընթացքում կտրուկ ավելացել է Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը, մասնավորապես՝ 2022 թվականին Իրանից Հայաստան է ներկրվել շուրջ 526 մլն ԱՄՆ դոլարի ապրանք, որը 2017 թվականի համեմատ ավելի է 3 անգամ, իսկ 2021 թվականի համեմատ ավելի է 20 տոկոսով․ Իրանից Հայաստան են ներկրվում հիմնականում բնական գազ, շինանյութ, երկաթեղեն, կաթնամթերք, չոր և թարմ մրգեր, լոլուկ և այլն։ 2022 թվականին Հայաստանից արտահանումը Իրան կազմել է 102,3 մլն ԱՄՆ դոլար, որը 2021 թվականի համեմատ ավելի է 56,1 տոկոսով․ Հայաստանից Իրան արտահանվում են հիմնականում էլեկտրաէներգիա, մետաղի ջարդոն, սիգարետ, տավարի միս, գառ և այլն։
Այսինքն՝ կարելի արձանագրել, որ իրանական ապրանքների արտահանման աճի տեմպը ավելի մեծ է, քան հայկականը։ Անշուշտ, իրանական ապրանքների արտահանմանը էապես նպաստել է Եվրասիական տնտեսական միության(ԵԱՏՄ, որի անդամ է նաև Հայաստանը և միակը, որն ունի ցամաքային կապ Իրանի հետ) և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև կնքված ժամանակավոր ազատ առևտրի համաձայնաագիրը, որի շնորհիվ իրանական 306 ապրանքներ զրոյական մաքսատուրքերով կարող են արտահանվել Հայաստան, Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան և Ղրղզստան։ Նախատեսվում է, որ 2024 թվականին Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը կդառնա մշտական։
Միաժամանակ ազատ առևտրի մշտական համաձայնագիրը և երկու երկրներում հյուպատոսությունների բացումը կնպաստեն կոոպերացիոն կապերի զարգացմանը, մասնավորապես՝ վերջին տարիների ընթացքում իրանական լոլիկը, կաթնամթերքը Հայաստանում վերամշակվում են և արտահանվում ԵԱՏՄ և այլ եվրոպական երկրներ։ Տեղին է նշել, որ Հայաստանը ազատ առևտի համաձայնագրեր ունի նաև Եվրոմիության, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և այլ երկրների հետ, այսինքն՝ Հայաստանում վերամշակված ապրանքները կարող են արտահանվել այն երկրներ, որոնք փակել կամ սահմանափակել են իրանական ապրանքների ներկրումը։
Անշուշտ, Թավրիզում Հայաստանի հյուպատոսությունը կարող է սպասարկել նաև իրանցի և հայ զբոսաշրջիկների այցերը՝ նրանց ապահովելով տեղեկատվությամբ և այլ հյուպատոսական այլ ծառայություններով։ Ամեն տարի ավելի քան 200 հազար իրանցիներ իրենց հանգիստ են կազմակերպում Հայաստանում, միաժամանակ Իրանը, մասնավորապես՝ Թավրիզ կարող է հանդիսանալ հայ զբոսաշրջիկների նախընտրելի ուղղությունների մեկը՝ հաշվի առնելով հայ-իրանական պատմական և հարուստ ժառանգության առկայությունը․ սա նոր կխթանա կդառնա երկու երկրների միջև զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման համար։
Իրանահայության կողմից իրականացվող ակտիվ և արդյունավետ ծրագրերին զուգահեռ ներկայում պետք է քայլեր իրականացնել Հայաստանի և Իրանի միջև կրթական, մշակութային կապերի զարգացման ուղղությամբ, մասնավորապես՝ հյուպատոսարանները պետք է իրենց շուրջ համախմբեն մտավորականությանը, ուսուցիչներին, դասախոսներին, ուսանողներին և աշակերտներին, կազմակերպեն փոխադարձ այցեր և համատեղ ծրագրեր իրականացնել, ինչը թույլ կտա ոչ թե որպես զբոսաշրջիկ, այլ գործնական շփվել միմյանց հետ։
Ամփոփելով` պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և դիվանագիտական հարաբերությունների խորացումը ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ, այդ հարաբերությունները հիմնված են արժանապատվության, իմաստության և փոխշահավետության սկզբունքների վրա։ Հայ-իրանական համատեղ ծրագրերի արդյունքներից կարող են օգտվել ոչ միայն տարածաշրջանի, նաև այլ երկրները։

Armenian economist Suren Parsyan's article on "Dramatic growth in the amount of Armenia-Iran trade and development of bilateral relations" was published in Persian in the Islamic Republic News Agency (IRNA).
Below we present the English version of this article.
Armenia and the Islamic Republic of Iran have millennia of diplomatic, political, and economic relations, and an inviolable border which has been one of the important factors of the region's stability and prosperity. Of course, the mutually beneficial relations and projects between the two countries always need improvement, and one of them was announced on December 27, 2023. During a news conference in Yerevan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian announced the opening of the Consulate General of the Republic of Armenia in Tabriz. The possibility of opening an Armenian consulate in Tabriz proves once again that the Iranian authorities tend to conduct a multi-vector and long-term foreign and domestic policy.
By founding the Consulate General of the Republic of Armenia in Tabriz, in addition to the Eastern Azerbaijan, it will be possible to expand the consular service area to other regions adjacent to the Republic of Armenia, including the Western Azerbaijan, Ardabil, Gilan, and Mazandaran Provinces of the Islamic Republic of Iran, which will contribute to the development and strengthening of economic, cultural, and educational ties between these regions. Currently, two consulates have the opportunity to provide consular services in such a wide area: the consulates general of Turkey and Azerbaijan.
It is worth reminding that after the establishment of the Soviet power in 1920, Armenia also had a consulate in Tabriz, but it was dissolved after the formation of the Soviet Union. Therefore, the opening of a consulate can also be considered an important step towards the restoration of historical and traditional ties between the two brotherly peoples.
The opening of the Armenian consulate in Tabriz should be viewed as a mirror response to the opening of the Consulate of the Islamic Republic of Iran in Kapan (Syunik, Armenia) (2022). First and foremost, the opening of the Armenian and Iranian consulates has a political and security component and is aimed at ensuring the north-south corridor. Certainly, it can prevent the opening of the Turkish-Azerbaijani so-called "Zangezur corridor." The territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran are a red line, the destructive and aggressive behavior and propaganda of other countries directed against Armenia and Iran must be stopped by all possible means, including diplomatic ones. And in general, are the countries that want a corridor through the territory of Armenia ready to give such corridors through the territory of their country to other countries? I think not.
The consulates operating in Tabriz and Kapan can contribute directly or indirectly to the construction of the North-South road corridor. In particular, on October 23, 2023, a new contract was signed between the Armenian government and three Iranian companies, in accordance with which the Iranian side will build the Agarak (Iranian border)-Vardanidzor-Kajaran tunnel road section: 32 km (Syunik, Armenia). The activities of Iranian construction companies in this region of Armenia has not only economic, but also security and political significance. Let me remind that according to the Turkish-Azerbaijani plan, it was through Agarak (Meghri) that they planned to pass the so-called "corridor." Iranian construction companies can include workforce, equipment, tools, and building materials from Tabriz and other bordering regions in the construction of this road section, and this will stimulate economic activity in this region.
It is also clear that the opening of the Consulate General of the Republic of Armenia in Tabriz can be a new impetus for the development of trade and economic relations between the two countries. It should be noted that the trade between Armenia and Iran has increased dramatically in recent years. In particular, in 2022, about $526 million worth of goods were imported from Iran to Armenia, which is three times more than in 2017, and 20 percent more than in 2021. Natural gas, construction materials, ironware, dairy products, dry and fresh fruits, tomatoes, etc. are mainly exported from Iran to Armenia. In 2022, exports from Armenia to Iran amounted to $102.3 million, which is 56.1 percent more than in 2021. Electricity, scrap metal, cigarettes, beef, lamb, etc. are mainly exported from Armenia to Iran.
That is, it can be recorded that the rate of growth of the export of Iranian goods is greater than that of the Armenian one. Certainly, the export of Iranian goods has been considerably facilitated by the temporary free trade agreement signed between the Eurasian Economic Union—EAEU, of which Armenia is also a member and the only one that has a land connection with Iran—and the Islamic Republic of Iran, thanks to which 306 Iranian  goods can be exported to Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan with zero customs duties. It is planned that this free trade agreement with Iran will become permanent in 2024.
At the same time, the permanent free trade agreement and the opening of consulates in both countries will contribute to the development of cooperative relations. In particular, in recent years, Iranian tomatoes and dairy products are being processed in Armenia and exported to the EAEU and other European countries. It is appropriate to note that Armenia has free trade agreements also with the European Union, the USA, Japan, and [several] other countries; that is, the goods processed in Armenia can be exported to countries that have closed or limited the import of Iranian goods.
Of course, the Armenian consulate in Tabriz can also serve the visits of Iranian and Armenian tourists, providing them with information and other consular services. Every year, more than 200,000 Iranians arrange their vacations in Armenia, while Iran—in particular, Tabriz—can be one of the preferred destinations for Armenian tourists, considering the Armenian-Iranian historical and rich heritage. This will become a new impetus for the development of tourism infrastructure between the two countries.
In parallel with the active and effective programs being implemented by Iranian Armenians, steps should be taken now towards developing educational and cultural ties between Armenia and Iran. In particular, consulates should assemble around them intellectuals, teachers, lecturers, university students and schoolchildren, organize mutual visits, and implement joint programs that will enable to communicate with each other not as tourists, but in a practical way.
Summing up, it should be recorded that the deepening of political, socioeconomic, and diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran is not directed against third countries, an these relations are based on the principles of dignity, wisdom, and mutual benefit. The results of joint Armenian-Iranian programs can be used not only by the region, but also by other countries.