Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները իզուր են համեմատում հայկական հին քաղաքակրթությունը, որն ունի դարավոր պատմություն, Եվրամիության հետ, որի գործերն այսօր անկեղծորեն վատ են: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ես այսօր տեսա մեր զրույցի ամփոփագիրը և տեսա Հայաստանի պաշտոնական կառույցների ներկայացուցիչներից մեկի մեջբերումը, ով ասում էր, որ Հայաստանը եվրոպական ժողովրդավարական և որոշ այլ արժեքների կրողն է», - ասել է նա «Զվեզդա» հեռուստաալիքի եթերում։
«Գիտե՞ք ինչն է ինձ զարմացնում։ Ինչո՞ւ են Երևանում գործող իշխանությունների ներկայացուցիչներն այդպես հովանավորում, Ինչո՞ւ են հին հայկական քաղաքակրթությունը՝ իր գոյություն ունեցող մշակույթով, պատմությամբ, պետականությամբ, որը եղել է, եվրոպական ժողովրդավարությունից շատ առաջ, համեմատում ներկայիս Եվրամիության հետ, որն իսկապես փակուղում է: Եվ հենց սրա մասին են նրանք խոսում, երբ մեջբերում են եվրոպական ժողովրդավարության մասին խոսքեր»։
«Հայաստանը մշակույթ է, այն պետական կառույց է, և սրանք պետականության այն հիմքերն են, որոնց արմատները գնում են դարերի խորքը: Նրանք հազարամյա պատմություն ունեն»,- շարունակել է Զախարովան և ընդգծել, որ Երևանը գտել է «մոդել, որի մասին Արևմուտքում այլևս ոչ ոք լրջորեն չի խոսում»։
Նա հիշեցրել է ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդի հայտարարություններից մեկը, ով ԵՄ-ն ներկայացրել է որպես բացարձակ ամորֆ, թույլ կամք ունեցող, փլուզվող կառույց:
Դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ այժմ ԵՄ-ի վիճակը պարզ տեսանելի է՝ հաշվի առնելով քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և իրավական ցուցանիշները։ «Ամեն ինչ քանդվում է», - ընդգծել է Զախարովան:
Եվ հիմա, նրա խոսքով, հազարամյա պատմություն ունեցող հնագույն քաղաքակրթության ներկայացուցիչը, որին «կարծես ցույց են տվել հայելի՝ ադամանդի, ռուբինի կամ զմրուխտի դիմաց», խնդրում է իրեն ասոցացնել «ճգնաժամի մեջ գտնվող համայնքի հետ»:

The current authorities of Armenia vainly compare the ancient Armenian civilization, which has a centuries-old history, with the European Union (EU), whose affairs are, frankly, bad today. This was stated by the official representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), Maria Zakharova.
"Today I saw the recap of our conversation and saw a quote from one of the representatives of the official structures of Armenia, who said that Armenia is the bearer of European democratic and some other values," she said on Zvezda television.
"You know what surprises me? Why do the representatives of the incumbent authorities in Yerevan patronize like that? Why do they compare the ancient Armenian civilization with its existing culture, history, and statehood, which existed long before European democracy, with the current European Union, which is really at a dead end? And this is exactly what they are talking about when they quote words about European democracy."
"Armenia is a culture, it is a state structure, and these are the foundations of statehood, the roots of which go deep into the past. They have a thousand-year history," continued Zakharova and emphasized that Armenia has found "a model that no one in the West is seriously talking about anymore."
She recalled one of the statements by the former US Under Secretary of State for Political Affairs, Victoria Nuland, who presented the EU as an absolutely amorphous, weak-willed, and collapsing organization.
The official representative of the Russian MFA drew attention to the fact that now the situation of the EU is clearly visible, taking into account the political, economic, social, and legal indicators. "Everything is falling apart," Zakharova stressed.
And now, she said, a representative of an ancient civilization with a thousand-year history, who "seems to have been shown a mirror in front of a diamond, ruby or emerald," is asking to be associated with "a community in crisis."