Արտասահմանում շատ բարձր կարծիք է ձեւավորվել հայկական գիտության եւ Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի հանդեպ։ Այս մասին Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ընդհանուր ժողովում ապրիլի 3-ին ասել է ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանը։ Ժողովի օրակարգում քննարկվել է պետական բուհերի խոշորացման եւ գիտահետազոտական կազմակերպությունների հետ ինտեգրման հարցը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է միավորել պետական բուհերը եւ գիտահետազոտական ինստիտուտները հետեւյալ կլաստերներում՝ տեխնոլոգիական, կրթական, արվեստի, սպայական, դասական եւ բժշկական։ Առաջին չորսը կգտնվեն Ակադեմիական քաղաքի տարածքում, մյուս երկուսը առայժմ կգտնվեն Երեւանում։
«Բարձր կարծիք է ձեւավորվել եւ հարգալից վերաբերմունք ամենուրեք, բոլոր երկրներում, բացի մի երկրից»,- ասել է Աշոտ Սաղյանը։
Նա հիշեցրել է, որ կառավարությունը նախկինում կողմնակից էր այն մոտեցմանը, որով առաջարկվում էր ստեղծել կենտրոններ ակադեմիայի կազմում, բայց այդ օրենքը շարունակություն չունեցավ։
«Սկզբում խոսքը բուհերի ամրապնդման եւ ակադեմիայի ինստիտուտների ինտեգրման մասին էր։ Մեր առաջարկած տարբերակը ենթադրում է գիտության եւ կրթության ինտեգրում։ Դա նշանակում է խոշոր գիտական կենտրոնների ստեղծում ակադեմիայի համակարգում»,- նշել է Սաղյանը։
ԳԱԱ նախագահը հայտնել է, որ 2023թ. հունվարին հայտարարվել է, որ իրականացվելու է լրացուցիչ քննարկում։ «Վարչապետը երեք անգամ նշել է, որ վերջնական որոշում դեռ ընդունված չէ, ուստի կառավարության որոշումը դեռ չկա։ Դրանից հետո ԳԱԱ բոլոր ինստիտուտները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումը, եւ մենք կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն ենք ուղարկել փաստաթուղթ։ Դրանից հետո ստացել ենք ահազանգեր ինստիտուտների տնօրեներից։ Մեզ մեղադրում են, որ նախագահությունը թողել է ինստիտուտները, ամեն բան ինքնահոսի մատնել։ Ուստի մենք գումարել ենք այս ժողովը»,- ընդգծել է նա։
Սաղյանը համաձայն չէ, որ գիտությունների ակադեմիան վատ է աշխատում։
«Գուցե ակադեմիան այնքան էլ ակտիվ չի աշխատում։ Չեմ կարծում, որ բուհերը կամ գերատեսչություններն ավելի լավ են աշխատում։
Խնդիրն այն է, որ պահանջվում են բարեփոխումներ նախագահությունում, համակարգում։ Դա կապված է օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության հետ։ Մենք 4 անգամ դիմել ենք այս հարցով։ Բայց մեր բոլոր առաջարկները շարունակություն չեն ստացել։ Ո՞վ է մեղավոր։ Բոլորդ գիտեք։
Բացի այդ, արդեն 9 տարի ակադեմիայի համակարգում ԳԱԱ անդամների ընտրություններ չեն կատարվում։ Երեք տարի մենք դիմել ենք այս հարցով։ Ակադեմիայի անդամների թիվը կրկնակի նվազել է, նրանց միջին տարիքը՝ կտրուկ ավելացել»,- ամփոփել է նա։

За границей повсеместно сформировано очень высокое мнение о роли армянской науки и Академии наук Армении. Об этом в ходе общего собрания Национальной академии  наук Армении 3 апреля заявил президент НАН Ашот Сагян. На повестке собрания обсуждение вопроса укрупнения государственных вузов и интеграции с научно-исследовательскими организациями.
Напомним, что правительство Армении планирует объединить государственные вузы и научно-исследовательские институты Армении в следующие кластеры: технологический, образовательный, искусств, офицерский, классический и медицинский. Первые четыре будут расположены на территории Академгородка, а два других пока останутся в Ереване.
«Сформировано высокое мнение и уважительное отношение везде, во всех странах, кроме одной страны», – сказал Ашот Сагян.
Он напомнил, что ранее Правительство придерживалось подхода, по которому предлагалось создать центры в составе Академии, но этот закон не нашел продолжения, что было связано с идеей создания Академического города.
«Сначала речь шла об укрупнении вузов и интегрировании институтов Академии. Предлагаемый нами вариант предполагает интегрирование науки и образования. Это означает создание крупных научных центров в системе Академии», – отметил Сагян.
Президент НАН сообщил, что в январе 2023 года было заявлено, что будет проведено дополнительное обсуждение.
«Недавно я провел встречу с премьер-министром, мы обсудили проблемы в связи с Академией, мы предложили наш вариант. Премьер три раза отметил, что окончательное решение еще не принято. Поэтому решения Правительства пока нет.
После этого все институты НАН представили свои позицию, и мы отправили в Министерство образования, науки, культуры и спорта документ. После этого мы получили сигналы от директоров институтов. Нас обвинили, что президиум оставил институты, пустил все на самотек. Поэтому мы созвали это собрание», – подчеркнул он.
Сагян не согласился с тем, что Академия наук работает плохо.
«Возможно, Академия работает не очень активно. Не думаю, что вузы или ведомства работают лучше, откуда на запросы отвечают или очень долго, или не отвечают вовсе.
Проблема не очень активной работы в том, что требуются реформы в президиуме, в системе. Это связано с необходимостью законодательных изменений. Мы 4 раза обращались по этому вопросу. Однако все наши предложения не получали продолжения. Кто виноват? Все сами знаете.
Кроме того, уже 9 лет в системе Академии не проводятся выборы членов НАН. В течение трех лет мы обращались по этому вопросу. Численность членов Академии упала вдвое, их средний возраст резко увеличился», – заключил он.