Նախորդ տարի Ռուսաստանի հետ մեր առեւտուրը 7-7,5 մլրդ է կազմել. Հիմա այս իշխանություններն ասում են՝ մենք արտաքին առեւտուրը դիվերսիֆիկացնում ենք. Ոչ մի բան էլ չեն դիվերսիֆիկացնում: Այս մասին ԱԺ-ում NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
«Եթե 2021-ի համեմատ 2023-ի համեմատ դեպի ԱՄԷ մեր արտահանումը 70 մլն-ից դարձել է 2,2 մլրդ, դա Հայաստանի գործոններով պայմանավորված չի, Ռուսաստանից ստանում են ոսկին, կոդը փոխում են, արտահանում են ԱՄԷ: Ներմուծման ու արտահանման աճը նույնպես ռուսական գործոնով է պայմանավորված: Եթե Փաշինյանը դա չի գիտակցում, տնտեսական բլոկի պատասխանատուները դա շատ լավ գիտակցում են եւ իրեն հասկացնում են, որ դա կարող է բերել տնտեսական անկման, սոցիալական դժգոհության աճի, որից իր աթոռը կերերա: Իսկ Փաշինյանը ոչ արեւմտամետ է, ոչ ռուսամետ, ինքը աթոռամետ է»,-ասաց նա:
Արթուր Խաչատրյանը նկատեց, որ 2022-ին դրսից եկած տրանսֆերտներն ավելի շատ էին, քան Հայաստանի պետական բյուջեի բոլոր եկամուտները միասին վերցրած. «Խոսքը 5 մլրդ դոլարի մասին էր: 5 միլիարդը ո՞ւր, 300 մլն-ը ո՞ւր»:
Նրա խոսքով, Հայաստանն այսօր մանր անհարմարություններ է պատճառում Ռուսաստանին, որոնք ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի լեզվով են հնչում. «Ավելի լուրջ անհարմարություն չի պատճառում, հավանաբար Հայաստանին Բրյուսելում փորձ է արվել դրդել որոշակի գործողությունների, բայց իշխանություններն էլ գիտակցում են՝ դա ինչով է հղի: Կամ ես հույս ունեմ, գոնե գիտակցում են՝ ինչով է հղի»,- ընդգծեց նա:

Сегодня Армения доставляет России мелкие неудобства, которые высказываются на уровне официального представителя МИД России Марии Захаровой. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат от блока «Армения» Артур Хачатрян.
Он предположил, что была предпринята попытка подтолкнуть Армению к определенным действиям в Брюсселе, но власти тоже осознают, чем это чревато. «Или я надеюсь, что хотя бы осознают», – отметил депутат.
Он добавил, что в прошлом году товарооборот Армении с Россией составил 7-7,5 млрд. долларов. «Сейчас власти говорят, что мы диверсифицируем внешнюю торговлю, ничего они не диверсифицируют», – подчеркнул депутат․
В сравнении с 2021 годом в 2023 году экспорт из Армении в ОАЭ увеличился с 70 млн. до 2,2 млрд. долларов, что, по оценке Хачатряна, не связано с факторами Армении. «Из России получают золото, меняют код и импортируют в ОАЭ. Рост импорта и экспорта также обусловлен российским фактором. Если Пашинян (премьер-министр Армении – ред.) этого не осознает, то возглавляющие экономический блок люди  прекрасно понимают и дают ему понять, что это может привести к экономическому спаду, росту социального недовольства и расшатать кресло под ним», – отметил парламентарий.
По его оценке, Пашинян ни прозападный, ни пророссийский, он думает о своей власти. «В 2022 году трансферты из-за границы превысили все доходы госбюджета Армении вместе взятые. Речь идет о 5 миллиардах долларов. Где 5 миллиардов и где 300 миллионов?», – заключил Хачатрян.
Посольство РФ: Многие риски, с которыми сталкивается Армения, можно было минимизировать в 2022 году
К сожалению, выбор пал на гражданскую миссию ЕС...
Российский эксперт: Почему Россия, имея столь сильные карты на руках, теряет поддержку внутри Армении?