Թուրքիան պատրաստ է առերեսվել սեփական անցյալի եւ պատմության հետ։ Այդ մասին նոյեմբերի 18-ին «Սուլթան Աբդուլմեջիդի մահվան 150-ամյա տարելիցը եւ միջազգային ժամանակաշրջանը» միջազգային սիմպոզիումի բացման ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի Ազգային Մեծ ժողովի նախագահ Ջեմիլ Չիչեքը, հայտնում է Internet Haber կայքէջը:
Անդրադառնալով  հայոց ցեղասպանության եւ Թուրքիայի` իր պատմութան հետ առերեսման խնդրին` Չիչեքն ասել է, որ թուրքերի` Անատոլիայում գտնվելու հազար տարվա ընթացքում եղել են ժամանակաշրջաններ, որոնք հպարտանալու տեղիք են տալիս: Սակայն, ըստ Չիչեքի, եղել են նաեւ ժամանակաշրջաններ, որոնք անբաստանութունների առիթ են տվել:
«Մենք առնչվում են միջազգային մակարդակի մեղադրանքների, հատկապես 1915 թվականի հետ կապված: 1915թ. իրադարձությունների առնչությամբ մենք պատրաստ ենք առերեսվել մեր պատմության հետ։ Մենք բացել ենք մեր արխիվները եւ պատրաստ ենք քննարկել պատմաբանների աշխատությունները։ Վստահ եմ՝ սխալ տեղեկությունների հիման վրա դատողություններ անելու փոխարեն ավելի ճիշտ կլինի քննարկել մեր գիտնականների կողմից ներկայացվող իրողությունները»,- ասել է Չիչեքը:
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիան պարտավոր է  առերեսվել սեփական պատմության հետ, եւ եթե կան սխալներ ուսումնասիրել դրանք` հանուն ապագայի կերտման:

ANKARA. – Turkey is ready to face its own history and past, Speaker of Grand National Assembly of Turkey Cemil Çiçek said on Friday during the opening of the international symposium on “Sultan Abdülmecid’s 150th death anniversary and international period,” Internet Haber website reports.
Regarding Armenian Genocide and Turkey’s ability to face its history, Çiçek said that there were periods to be proud of and periods causing rebellions during thousand years of presence of the Turks in Anatolia.
“Accusations of international level are referring to us, especially connected with 1915. We are ready to face our history regarding the 1915 events. We opened our archives and are ready to discuss works of historians. I believe instead of making judgments on wrong information, it is better to discuss the facts presented by our historians,” Çiçek said.
He also stated that Turkey must face its own history. In case of errors, they should be studied for the sake of establishing future.