Հուլիսի 18–ի մեծ համերգով Կապանում եզրափակվեց երկշաբաթյա երաժշտական տոնը՝ ավանդական դարձած Միջազգային երաժշտական փառատոնը: Արդեն երկրորդ տարի է, ինչ այն համախմբում է հայ և օտարերկրյա նշանավոր երաժիշտների՝ հնարավորություն տալով վայելելու դասական և ջազ երաժշտությունը Սյունիքի մարզկենտրոնում՝ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ․ Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի դահլիճում: Փառատոնի 14 օրերի ընթացքում ամենօրյա համերգներից բացի պատանի երաժիշտների համար անցկացվեցին աշխատարաններ և վարպետության դասեր։ Վարպետության դասերին մասնակցած շնորհալի պատանի երաժիշտները փառատոնի ավարտին ստացան դրամական պարգևներ և կրթաթոշակներ Miaseen.org և MG Concerts կազմակերպությունների կողմից։
Այս տարի նույնպես փառատոնին մասնակցող պրոֆեսիոնալ երաժիշտների հայտնի անուններ էին՝ դաշնակահար Ժուլիեն Լիբերը Բելգիայից, ջութակահար Էլլի Սուն Միացյալ Թագավորությունից, թավջութակահար Դենիս Սևերինը Շվեյցարիայից, կոնտրաբասիստ Նազարեթ Քյուրքչյանն Իսպանիայից, թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը Գերմանիայից, երաժիշտ Մարիուս Պրեդան Հունգարիայից, երգեհոնահար Իրինա Ռոզանովան Ռուսաստանից, ջազ երաժիշտ Արթուր Սաթյանը։ Հայաստանից փառատոնին մասնակցում էին Հայկ Ղազազյանը, Մարիաննա Շիրինյանը, Հայկ Մելիքյանը, Աննա Սարկիսովան, Լիանա Ալեքսանյանը, Անդրեյ Գրիդչուկը, Հրաչյա Ավանեսյանը, Նարեկ Ավագյանը, Տիգրան Սուչյանը և այլք։ Փառատոնը հյուրընկալել էր նաեւ 18-րդ դարի «Ստրադիվարի» և «Գվարների դել Ջեզու» հինգ ջութակների բացառիկ ցուցահանդեսը, որը Կապան էր բերել ջութակի աշխարհահռչակ վարպետ Ֆլորիան Լեոնարդը։
Փառատոնն ամփոփվեց աշխարհահռչակ հունգարական «Ռոբի Լակատոշ ու ընկերներ» խմբի համերգով: «Բոլորիս երազանքն է այնպիսի ռելսերի վրա դնել փառատոնը, որ նույնիսկ առանց մեր մասնակցության այն տեղի ունենա։ Կարծում եմ՝ այդպես էլ լինելու»,– ասում է Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր, բելգիահայ թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը։ «Անցած տարվանից երաժշտությունը մեր մտքում էր, և այս տարի սիրով եկանք Կապան արդեն նոր մտքերով, նոր գաղափարներով։ Բառացիկ երևույթ է Կապանի փառատոնը և նմանօրինակ փառատոններ պետք է շատ լինեն Հայաստանում»,– ասում է դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը, որն անցած տարի նույնպես մասնակցել է Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնին։ Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանի խոսքով՝ նման գաղափարներով Կապանը պետք է դարձնել մշակութային քաղաք։ Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի աջակիցներն են Կապանի համայնքապետարանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, «Կարաս գինիներ» ընկերությունը, Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը, VIWA շվեյցարական կազմակերպությունը, Սյունիքի մարզպետարանը, Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության դեսպանությունը, Amaras Art Alliance-ը, «Համազգային» կազմակերպության Վաշինգտոնի մասնաճյուղը, ու մի շարք բարերար անձինք, որոնք աջակցել են փառատոնի կազմակերպմանը։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը նշում է՝ աջակցությունը փառատոնին ամբողջության համահունչ է ընկերության սոցիալական քաղաքականությանը։ «Մշակույթը սոցիալական կյանքի ամենակարևոր բաղադրիչներից է։ Շատ ուրախ ենք, որ մեր աջակցությամբ սա կայացավ, և դառնալու է ավանդույթ, ուրախ ենք դրա անբաժան մասը լինելու։ Տպավորիչ էր թե բացումը, թե ընթացքը, թե փակումը։ Անսպասելի էր, որ փակման օրն ավելի շատ մարդ կար, քան նույնիսկ բացմանը»,– ասում է Արմեն Ստեփանյանը։ Կապանի փառատոնը յուրահատուկ է նրանով, որ այն նախաձեռնվել և իրականացվում է հենց երաժիշտների կողմից։ Փառատոնի կազմակերպիչները հույս ունեն, որ տեսնել նմանատիպ նախաձեռնություններ նաև Հայաստանի այլ մարզերում՝ հասանելի դարձնելով բարձր արվեստը հանրությանը և տալով ճանաչողական ու զարգացման հնարավորություն երիտասարդ տաղանդներին։

Двухнедельный музыкальный фестиваль, традиционный Международный музыкальный фестиваль, завершился 18 июля большим концертом в Капане.
Уже второй год он собирает известных армянских и зарубежных музыкантов, давая возможность насладиться классической и джазовой музыкой в областном центре Сюника, в органном зале имени Стамболцяна Капанского государственного художественного колледжа. В течение 14 дней фестиваля, помимо ежедневных концертов, проводились мастер-классы для юных музыкантов.
По итогам фестиваля талантливые молодые музыканты, принявшие участие в мастер-классах, получили денежные премии и стипендии от организаций Miaseen.org и MG Concerts.
Среди профессиональных музыкантов, принимавших участие в фестивале в этом году, были пианист Жюльен Либер из Бельгии, скрипачка Элли Су из Великобритании, виолончелист Денис Северин из Швейцарии, контрабасист Назарет Кюркчян из Испании, виолончелист Микаэл Ахназарян из Германии, музыкант Мариус Преда из Венгрия, органистка Ирина Розанова из России, джазовый музыкант Артур Сатян. От Армении в фестивале приняли участие Айк Газазян, Марианна Ширинян, Айк Меликян, Анна Саркисова, Лиана Алексанян, Андрей Гридчук, Грачья Аванесян, Нарек Авакян, Тигран Сушян и другие. На фестивале также прошла эксклюзивная выставка пяти скрипок Страдивари XVIII века и Гварнери дель Джезу, привезенных в Капан всемирно известным скрипичным мастером Флорианом Леонардом.
Завершился фестиваль концертом всемирно известной венгерской группы «Робби Лакатош и друзья». «Мечта каждого - поставить фестиваль на такое русло, чтобы он состоялся даже без нашего участия. Я думаю, так и будет», - отметил бельгийско-армянский виолончелист Севак Аванесян, основатель Капанского международного музыкального фестиваля.
«Мы думали о музыке с прошлого года, а в этом году мы приехали в Капу с любовью, новыми мыслями и идеями. Капанский фестиваль – явление уникальное, и подобных фестивалей в Армении должно быть много», – сказал пианист Айк Меликян, который в прошлом году также участвовал в Капанском международном музыкальном фестивале.
По мнению мэра Капана Геворка Парсяна, с такими идеями Капан должен превратиться в культурный город.
Спонсорами Капанского международного музыкального фестиваля являются мэрия Капана, Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, Всеармянский благотворительный союз, компания «Карас Вайнс», Музей АРАРАТ Ереванского коньячного завода, Швейцарская организация VIWA, Аппарат губернатора Сюникской области, посольство Королевства Бельгия в Армении, Арт-альянс Амарас, вашингтонский филиал организации «Амазгаин», а также ряд благотворителей, поддержавших организацию фестиваля.
Директор по устойчивому развитию Зангезурского медно-молибденового комбината Армен Степанян отметил, что поддержка фестиваля полностью соответствует социальной политике компании.
«Культура – одна из важнейших составляющих общественной жизни. Мы очень рады, что при нашей поддержке это произошло и станет традицией, мы рады быть ее неотъемлемой частью. Начало, процесс и закрытие были впечатляющими. Неожиданно было, что в день закрытия людей было больше, чем даже в день открытия», - сказал Армен Степанян.
Капанский фестиваль уникален тем, что его инициировали и реализовали сами музыканты. Организаторы фестиваля надеются увидеть подобные инициативы и в других регионах Армении, которые сделают высокое искусство доступным для общественности и предоставят возможности молодым талантам.