Թեհրանում ցուցարարները գրավել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան շենքը, հաղորդում է AFP-ն: Իրանի ոստիկանությունը սկզբում չի խոչընդոտել նրանց, այնուհետեւ փակել է դեսպանատան ճանապարհը: Այժմ փորձում են ձերբալկալել նրանց, ում այնուամենայնիվ հաջողվել է սողոսկել բրիտանական առաքելության տարածք:
Ըստ Reuters-ի` ցուցարարները ներխուժել են շինություն եւ պատուհանից նետել դեսպանատան փաստաթղթերը: Շենքի ներսում մի քանի տասնյակ մարդ կա:
Իրանական հեռուստատեսությունը հաղորդել է, որ հակաբրիտանական ցույցի ընթացքում բողոքողները քարկոծել են դեսպանատան շենքը, դյուրավառ պարունակությամբ շշեր նետել` կոտրելով մի քանի պատուհանների ապակիները: Նրանք նաեւ պատռել եւ այրել են բրիտանական դրոշը` տեղը դնելով Իրանինը:
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան շենքի շրջակայքում մի քանի հարյուր մարդ է հավաքվել, ովքեր վանկարկում են`«Մահ Մեծ Բրիտանիային»  եւ պահանջում բրիտանական դեսպանի շուտափույթ հեռացումը:
Իրանում բողոքի ակցիաները կապված են Մեծ Բրիտանիայի կողմից Թեհրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների ընդունման հետ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 28-ին Իրանի պահապանների խորհուրդը հավանության է արժանացրել  Մեծ Բրիտանիայի  դեսպան Դոմինիկ Չիլկոտին հետ ուղարկելու օրինագիծը` նրա փոխարեն թողնելով սոսկ ժամանակավոր հավատարմատարին: Բացի այդ, երկրի իշխանությունները որոշել են Լոնդոնի հետ գործնական եւ ֆինանսական հարաբերությունները հասցնել նվազագույնի:

Демонстранты в Тегеране ворвались в задние посольства Великобритании.
Иранская полиция поначалу не пыталась препятствовать погромщикам, а потом перекрыла доступ демонстрантов к посольству. Тех, кому все-таки удалось попасть на территорию британской миссии, пытаются задержать, сообщает AFP.
Reuters сообщает, что демонстранты проникли внутрь постройки и выкинула из окна документы посольства. Внутри здания находится несколько десятков человек.
Иранское телевидение сообщило, что в ходе антибританской демонстрации протестующие забросали здание посольства камнями и бутылками с зажигательной смесью, разбив несколько окон. Также демонстранты сорвали и сожгли британский флаг, повесив вместо него иранский.
На улице у здания посольства Великобритании в Тегеране собрались несколько сотен человек, скандирующих «Смерть Великобритании» и требующих немедленного отъезда британского посла.
Акции протеста в Иране были вызваны введением Великобританией новых санкций в отношении Тегерана.
Напомним, что 28 ноября иранский Совет стражей одобрил законопроект о высылке на родину британского посла Доминика Чилкотта, оставив вместо него лишь временного поверенного. Кроме того, власти страны решили до минимума сократить все деловые и финансовые отношения с Лондоном.