Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել Վրաստանի հետ առանց վիզայի ռեժիմի ընդլայնման մասին, ըստ որի՝ երկրի քաղաքացիները կկարողանան Ռուսաստանում մնալ և աշխատել առանց վիզայի ավելի քան 90 օր, գրում է Коммерсант-ը։
Իրավական տեղեկատվական պորտալում հրապարակված փաստաթղթի համաձայն՝ առանց վիզայի ռեժիմն այժմ կիրառվում է Վրաստանի այն քաղաքացիների համար, ովքեր Ռուսաստան են մտնում «աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու նպատակով կամ 90 օրից ավելի ժամանակավոր գտնվելու համար, այդ թվում՝ կրթություն ստանալու համար»։ Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից։
Նախկինում Վրաստանի բոլոր քաղաքացիները կարող էին մուտք գործել Ռուսաստանի տարածք 90 օրից ավելի ժամկետով, բացառությամբ նրանց, ովքեր երկիր էին ժամանել աշխատանքի կամ սովորելու նպատակով։
Փոփոխություններ են կատարվել հրամանագրում, որը ստորագրվել է 2023 թվականի մայիսին։ Այնուհետեւ ՌԴ նախագահը չեղարկել է Վրաստանի քաղաքացիների մեծ մասի համար վիզային ռեժիմը, որը գործում էր 2000 թվականից։

Russian President Vladimir Putin has signed a decree on the expansion of the visa-free regime with Georgia, according to which Georgian citizens will be able to stay and work in Russia without a visa for more than 90 days, informs Kommersant newspaper.
As per this document posted on the legal information portal of Russia, the visa-free regime is now applied to Georgian nationals who enter Russia for the purpose of working or for a temporary stay of more than 90 days, including for education.
The aforesaid decree enters into force from the moment of signing.
Previously, all Georgian citizens could enter Russia for a period of more than 90 days, except for those who came to the country to work or study.
Changes were made in the decree which was signed in May 2023. Then, the Russian president canceled the visa regime—which had been in effect since 2000—for most Georgian nationals.