Ռուսաստանը դիմել է Ադրբեջանին և Վրաստանին՝ արտակարգ իրավիճակներում ընդհանուր 600 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա ներկրելու հնարավորության մասին, ըստ ТАСС-ի՝  Համառուսաստանյան սակագնային համաժողովի շրջանակում լրագրողներին հայտնել է «Интер РАО»-ի խորհրդի անդամ Ալեքսանդրա Պանինան։
«Այո, դիմել ենք երկու երկրի՝ Ադրբեջանին, և հարցրել ենք Վրաստանին մատակարարելու հնարավորության մասին։ Դիտարկում ենք ներկրման հնարավորությունը և հարցում ենք արել երկու հարևան երկրի էներգահամակարգերի հնարավորությունների վերաբերյալ՝ վթարային ռեժիմներում մատակարարելու համար»,- նշել է նա։
«Եթե վթարային ռեժիմներ լինեն,  Համակարգի օպերատորի խնդրանքով կդիմեինք երկու էներգահամակարգերի՝ Վրաստանին և Ադրբեջանին, որ ձեռքի տակ պահեն, և պատրաստ լինեն մեզ 300-ական ՄՎտ էլեկտրաէներգիա մատակարարելու»,- հավելել է Պանինան:
Ըստ նրա՝ ընկերությունը Վրաստանից և Ադրբեջանից դեռ պատասխաններ չի ստացել։
Ռուսաստանի Դաշնությունը կփորձի բավարարվել առանց էլեկտրաէներգիայի ներկրման, բայց արտակարգ իրավիճակների դեպքում միգուցե դիմի հարևան երկրների էներգետիկ համակարգերին, պարզաբանել է Պանինան։

Russia has inquired Azerbaijan and Georgia about the possibility of importing electricity in the amount of 600 MW in total during emergency modes, Inter RAO board member Alexandra Panina told reporters on the sidelines of the All-Russian tariff conference, TASS reported.
“Yes, we have requested two countries: Azerbaijan, and we asked about the possibility of supplying Georgia. We are considering the possibility of imports, and we have asked the capabilities of two neighboring power systems to supply during emergency modes,” she said.
“If there are emergency modes, we, at the request of System Operator, would ask two power systems - Georgia and Azerbaijan - to keep under us, to be ready to supply us 300 MW each,” Panina added.
According to her, the company has not received answers from Georgia and Azerbaijan yet.
The Russian Federation will try to do without importing electricity, but in case of emergency modes can turn to the energy systems of neighboring countries, Panina said.