Իրանը չի հրաժարվի իսլամական հանրապետությանն իսրայելական հարվածին պատասխանելու իր իրավունքից։ Այս մասին հայտնել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղաին։
«Իրանը չի նահանջի սիոնիստական վարչակարգի ագրեսիային պատասխանելու իր իրավունքից։ Դա Իրանի պարտականությունն է, որն ամրագրված է միջազգային իրավունքում եւ ցանկացած երկրի օրենսդրությունում, որը բախվում է ագրեսիայի եւ ուժի կիրառման։ Մենք վճռական ենք եւ լուրջ սիոնիստների հարձակմանը պատշաճ կերպով պատասխանելու [մտաղացման] մեջ։ Դա տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ զինված ուժերը եւ պաշտոնական անձինք համապատասխան որոշում կայացնեն»,- ասել է Բաղաին մամուլի ասուլիսում։ Հեռարձակումը վարել է Իրանի պետական ռադիոհեռուստատեսային ընկերությունը։
«Մեր զինված ուժերը մշտապես հետեւում են սիոնիստական վարչակարգի բոլոր գործողություններին։ Մեր հակաօդային պաշտպանության համակարգերը միջամտել են ժամանակին եւ հետ մղել սիոնիստական վարչակարգի արկերի մեծ մասը»,- ավելացրել է նա։

Iran will not give up its right to respond to the Israeli attack on the Islamic republic, said Esmail Baghaei, the spokesperson of the Iranian Ministry of Foreign Affairs (MFA).
"Iran will not give up its right to respond to the aggression of the Zionist regime [i.e. Israel]. It is Iran's obligation, which is enshrined in international law and in the legislation of any country that faces aggression and the use of force. We [i.e. Iran] are determined and serious in responding appropriately to the Zionist attack. It will happen when the [Iranian] armed forces and officials make a relevant decision," Baghaei said at a press conference.
"Our armed forces constantly follow all the actions of the Zionist regime. Our air defense systems intervened in time and repelled most of the Zionist regime's shells," added the Iranian MFA spokesperson.