Նախագահ Բայդենի վարչակազմը արտոնել է ԱՄՆ մատակարարած մինչեւ 300 կիլոմետր հեռահարությամբ զենքի կիրառումը Ռուսաստանի տարածքի խորքում։ Այս մասին հայտնել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինացի զինծառայողներին ԱՄՆ մատակարարծ զենքը Ռուսաստանի տարածքի խորքին հարվածելու համար օգտագործելու թույլտվության հարցը քննարկվել է ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների երկուշաբթի օրվա հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել է BBC-ն։
«Այսինքն՝ խոսքը 300 կիլոմետր շառավղի մասին է։ Դա այնքան էլ շատ չէ, եթե խոսենք հեռավորության մասին, դա մեծ հեռավորություն չէ, այն երկրի խորքը չի հասնում, բայց դա վարչակազմի որոշումն է։ Ինչո՞ւ են նրանք այդ որոշումն այժմ կայացրել, այլ ոչ թե ընտրություններից առաջ։ Ես չգիտեմ»,- նշել է Բորելը։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարները համատեղ որոշում չեն ընդունել Ռուսաստանի տարածքում արեւմտյան զենքի օգտագործման սահմանափակումները չեղարկելու մասին։ «Յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշում»,- ասել է Բորելը։

According to him, the matter of the permission to use these weapons supplied by the US to the Ukrainian servicemen to strike deep into the territory of Russia was discussed at the meeting of the EU foreign ministers on Monday, reports BBC.
"It's [i.e. 300 kilometers] not that much by way of a distance. It's not a very long distance. It doesn't go deep into the country, but this is the decision by the [US] administration," said Borrell.
The EU foreign policy chief added, however, that he did not know why the White House made this decision after the presidential election and not before.
Also, emphasized that the EU foreign ministers did not make a joint decision to cancel the restrictions on the use of Western weapons in the territory of Russia.
Borrell highlighted that in the EU, each country makes its own decisions on the use of its weapons by Ukraine.