Թուրքիայի, ԱՄԷ, Հունգարիայի, Գերմանիայի եւ Թաիլանդի բանկերը դադարեցրել են ռուսական UnionPay վճարային համակարգի բանկային քարտերի սպասարկումը, որոնք թողարկել է ռուսական «Գազպրոմբանկը», տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նոյեմբերի 21-ին տեղեկացրել է հակառուսական նոր պատժամիջոցների փաթեթի մասին, որի մեջ մտել են տասնյակ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, այդ թվում «Գազպրոմբանկը», որի վրա նախկինում պատժամիջոցները չէին տարածվում։
Վարկային կազմակերպությունը հաճախորդներին տեղեկացրել է, որ UnionPay քարտերի աշխատանքի դժվարություններ ունի արտասահմանում, եւ խորհուրդ է տվել առաջիկայում հանել կանխիկ գումարը։

Banks in Turkey, the United Arab Emirates, Hungary, Germany, Kazakhstan and Thailand have stopped servicing bank cards of the UnionPay payment system issued by Russia's Gazprombank, TASS reported.
On November 21, the U.S. Treasury Department announced a new package of anti-Russian sanctions that included dozens of individuals and entities, including Gazprombank, which had not been sanctioned earlier.
The credit institution notified customers that it was recording difficulties in the operation of UnionPay cards abroad and advised them to withdraw cash in the near future.