Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունն անդրադարձել է ՀՀ քաղաքացիների և ազգությամբ հայ բնակչության տարհանման հնարավորություններին և այլ հարցերի:
Հարց. ՀՀ քաղաքացիների և ազգությամբ հայ բնակչության տարհանման հնարավորություններ կա՞ն։
Պատասխան. Անվտանգ տարհանման հնարավորությունն այս պահին բացակայում է։ ԱԳ նախարարությունն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին, հնարավորության պարագայում կդիտարկվեն բոլոր տարբերակները։
Այս ընթացքում դեսպանությունը պատասխանում է ՀՀ քաղաքացիների բոլոր զանգերին, հետաքրքրող՝ այդ թվում՝ փաստաթղթային ապահովման, նոր անձնագրերի տրամադրման վերաբերյալ հարցերին:
Մշտական կապ է պահպանվում Սիրիայի պատկան մարմինների և համայնքային կառույցների հետ։
Հարց. Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը շարունակո՞ւմ է գործունեությունը։
Պատասխան. Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն իր աշխատանքը շարունակում է Դամասկոսից։ Ինչպես տեղեկացվել է նախորդ շաբաթ, դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ գլխավոր հյուպատոսը, Սիրիայի ԱԳՆ-ից նոյեմբերի 26-ին լիազորագրերը ստանալու նպատակով մեկնելով Դամասկոս, հաջորդիվ չի կարողացել վերադառնալ Հալեպ։
Գլխավոր հյուպատոսը և Դամասկոսում դեսպանության հյուպատոսական բաժինը շարունակում են աշխատանքներն արտակարգ ռեժիմով։
ՀՀ քաղաքացիները կարող են կապ հաստատել Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության հետ` զանգահարելով թեժ գծի նշված հեռախոսահամարին՝ +963960003622 (բջջային):
Հարց. Տուժածների մեջ ՀՀ քաղաքացիներ կա՞ն:
Պատասխան. Նոյեմբերի 30-ին Հալեպից դուրս գալու փորձի ժամանակ զոհված Երվանդ Արսլանյանի՝ ՀՀ քաղաքացիությունը հաստատող տվյալներ այս պահին չկան։

The Consulate General of the Republic of Armenia (RA) in Aleppo addressed the chances of evacuation of Armenian citizens and population of Armenian nationality in Syria and some other issues.
Are there any possibilities for the evacuation of RA citizens and population of Armenian nationality?
There is currently no possibility of safe evacuation. The Ministry of Foreign Affairs [off Armenia] is carefully following the developments; all options will be considered if possible.
During this time, the [RA] embassy [in Damascus] answers all the calls of the RA citizens, questions, including about document provision, issuance of new passports.
Constant contact is maintained with the respective bodies and [Armenian] community organizations of Syria.
Is the RA Consulate General in Aleppo still operating?
Te RA Consul General in Aleppo continues his work from Damascus. As it was reported last week, this is due to the fact that the consul general, having left for Damascus on November 26 to receive the credentials from the Syrian MA, was unable to return to Aleppo.
The [RA] Consul General [in Aleppo] and the consular department of the [RA] embassy in Damascus continue to work in emergency mode.
The RA citizens can contact the RA embassy in Damascus by calling the hotline number noted: +963960003622 (mobile).
Are there RA citizens among the victims?
There is currently no data confirming the RA citizenship of Yervant Arslanian, who died while trying to leave Aleppo on November 30.