Դեկտեմբերի 4-ին Մալթայում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։ Այս մասին NEWS.am_ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպման սկզբում նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է Կայա Կալասին ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ վերջին շրջանում արձանագրված կարևոր ձեռքբերումները, հարաբերությունների զարգացման աննախադեպ դինամիկան՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել ակտիվ փոխգործակցությունը հավակնոտ օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ։
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի հիմնական բաղադրիչներին։ Ընդգծվել է այն հանգամանքը, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը ներառում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների լայն շրջանակ՝ մարդկանց միջև շփումներից, ժողովրդավարական բարեփոխումներից մինչև անվտանգային հարցերով երկխոսություն։ Ի թիվս կիրառվող գործիքների՝ առանձնանշվել է ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին կայունության ապահովման հարցում։ ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը Կայա Կալասին հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանագրի կնքման ուղղությամբ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային տնտեսության ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների միջոցով փոխկապակցվածության ավելացման հարցերի։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Wednesday met with Kaja Kallas, the new Vice-President of the European Union (EU) Commission and High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, on the sidelines of the 31st Ministerial Council of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in Malta, the foreign ministry of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
First, Minister Mirzoyan congratulated Kaja Kallas on assuming the aforesaid office, and wished her success in the current period full of challenges.
Subsequently, the interlocutors noted with satisfaction the recent important achievements towards the deepening of the Armenia-EU partnership, the unprecedented dynamics of the development of relations, and expressed their readiness to continue active cooperation to advance the ambitious agenda.
Mirzoyan and Kallas reflected on the main components of the new agenda of Armenia-EU partnership. It was emphasized that as a result of joint efforts, Armenia-EU cooperation includes a wide range of domains of mutual interest, from people-to-people contacts, democratic reforms to dialogue on security issues. Among the respective tools used, the role of the EU monitoring mission in Armenia in ensuring stability on the border with Azerbaijan was highlighted.
They exchanged views on some other regional issues as well.
Also, Ararat Mirzoyan briefed Kaja Kallas in detail on Armenia's efforts to establish stable peace in the South Caucasus, including the expected signing of a treaty on the normalization of relations with Azerbaijan.
Regional economy and increasing interconnection through transport communications were also addressed.