Ես չեմ հիշում, պետք է բացեմ, թվերը նայեմ: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Աժ պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի այն պնդմանը, թե իր հայրիկի նախագահության տարիներին ավելի շատ ներգաղթ է եղել, քան արտագաղթ՝ ասաց Վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանը:
«Տեղեկատվական այս մեծ հոսքերի պայմաններում հնարավոր չէ մեծ վաղեմության բաները հիշել»,-ասաց Մնացականյանը՝ հիշելով, որ իր մոտ մի փաստաթուղթ կա, որով կարող է պատասխանել:
Միգրացիայի մնացորդը 2001 թվականինին կազմել է -15 100 մարդ, իսկ սեկտ համակարգով, այսինքն սահմանահատումներով – 22 հազար: Այսինքն ավելի շատ մարդ գնացել է, քան վերադարձել։
2023-ին նախնական տվյալներով, միգրացիոն մնացորդը կազմել է + 41,4 հազար: Սա պայմանավորված է նրանով, որ ներառում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բնակչությունը:
«1999 թվականից սկսած ներառյալ 2023 թվականը միգրացիոն մնացորդը կազմել է 1մլն 66 հազար, իսկ սահմանային տեղաշարժերով՝ 1մլն 15, 5 հազար: Տարբերությունն այն է, որ սկզբնական հատվածում սահմանային էլեկտրոնային համակարգը դեռ ձևավորված չէր, միայն օդային տրանսպորտով մուտքային ու ելքային ցուցանիշներն էին:
2018 թվականին միգրացիայի մնացորդը կազմել է մինուս 18.2 հազար, իսկ սահմանային էլեկտրոնային համակարգով՝ պլյուս 15.3 հազար»:

Я не помню, должен посмотреть цифры. Об этом заявил в беседе с журналистами 5 декабря глава Статистического комитета Армении Степан Мнацаканян, касаясь утверждения депутата от блока «Армения» Левона Кочаряна о том, что в годы президентства его отца Роберта Кочаряна было больше иммиграции, чем эмиграции.
«В условиях таких больших потоков информации невозможно вспомнить цифры большой давности», - заявил Мнацаканян, вспомнив, что у него есть документ, с помощью которого он может ответить на вопрос.
В 2001 году остаток миграции составил -15 100 человек, а с учетом данных пересечения границы - 22 000. То есть уехало больше людей, чем вернулось.
По предварительным данным, остаток миграции в 2023 году составил +41,4 тыс. Это связано с тем, что сюда включено и население, насильственно перемещенное из Нагорного Карабаха.
«С 1999 по 2023 годы включительно миграционный остаток составил 1 млн. 66 тысяч, а с приграничными передвижениями - 1 млн. 15,5 тыс. Разница в том, что на начальном отрезке пограничная электронная система еще не была сформирована, были лишь показатели въезда и выезда воздушным транспортом. В 2018 году остаток миграции составил минус 18,2 тыс., а с пограничной электронной системой - плюс 15,3 тыс.», - заключил Мнацаканян.