Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միությունում, Եվրոպայում և Հայաստանում Կանադայի վարչապետի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնին:
Վարչապետը ողջունել է Ստեֆան Դիոնի այցը Հայաստան և ընդգծել վերջինիս դերը Հայաստան-Կանադա հարաբերությունների հետևողական զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարբեր ոլորտներում Կանադայի հետ կապերի ընդլայնումը և այդ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման գործում: Վարչապետը շեշտել է, որ պետական կառավարման համակարգում բարեփոխումները, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը, դատաիրավական բնագավառում ռեֆորմների իրականացումը ՀՀ Կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
Ստեֆան Դիոնը նշել է, որ Կանադան ողջունում է մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության ամրապնդման և այլ ուղղություններով բարեփոխումների իրականացման գործում ՀՀ Կառավարության քայլերը ու պատրաստ է շարունակել աջակցությունը մեր երկրին: Կանադայի վարչապետի հատուկ բանագնացի խոսքով՝ ՀՀ-ում դեսպանության բացումը կնպաստի նաև երկկողմ համագործակցության զարգացմանը տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի բնագավառներում:
Զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ուղղություններով համատեղ նախագծերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ վերջին զարգացումներին: Վարչապետ Փաշինյանն այս համատեքստում անդրադարձել է տարբեր հարցերի շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումներին: Ստեֆան Դիոնը շեշտել է, որ Կանադան իր աջակցությունն է հայտնում խաղաղությանն ուղղված ՀՀ Կառավարության ջանքերին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received Stephane Dion, Canadian Prime Minister’s Special Envoy to the European Union (EU), Europe, and Armenia, the Armenian PM’s office informs.
The premier welcomed Dion's visit to Armenia and emphasized his role in the consistent development of Armenia-Canada relations. Pashinyan underscored the importance of the expansion of Armenia’s relations with Canada in various domains, and the assistance of that country in the promotion of democratic reforms in Armenia.
Stephane Dion, for is part, noted that Canada welcomes the measures being taken by the Armenian government to protect human rights, strengthen democracy, and implement reforms in other domains, and is ready to continue assisting Armenia. According to the Canadian premier’s special envoy to Armenia, the opening of the Canadian embassy in Armenia will also contribute to the development of bilateral cooperation in economy, high tech, education, and culture.
The interlocutors discussed the implementation of joint projects in various sectors.
Views were exchanged also on the latest developments regarding the Armenia-Azerbaijan peace treaty. In this connection, the PM Pashinyan reflected on the positions of the Armenian side on various issues. In turn, Stephane Dion emphasized that Canada supports the Armenian government efforts aimed at peace.