Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները հայ-թուրքական սահմանին հանդիպել են ու քննարկել Ախուրիկ– Աքյաքա երկաթուղային անցակետը վերագործարկելու հարցը։ Այդ մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Դա երկաթուղային հատումնե է ՀՀ եւ Թուրքիայի եկարթուղիների, ավելի հայտնի է Կարս-Գյումրի անվանումով, այդ հանիպումը տեղի է ունեցել, երկու կողմերից համապատասխան գերատեսչություններ են մասնակցել, այսինքն այն գերատեսչությունները, այսինքն այն գերատեսչությունները, որոնց կարող է վերաբերել երկաթուղու վերագործարկման կարողությունը, բավականին մեծ պատվիրակություն է եղել, հանդիպումը կայացել է շատկառուցողական մթնոլորտում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ հանդիպմանը ներկա են եղել այն գերատեսչությունների ներկայացուցիչները, որոնք պատասխանատու կլինեն Անիի պատմական կամրջի վերականգնման համար:
Ռուբինյանը նշում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև չկա քաղաքական պայմանավորվածություն, որ երկաթուղին պետք է վերագործակվի:
«Պայմանավորվածություն չկա, բայց կարող է գործընթացի հակառակն էլ լինել, որ երկու կողմերըհասկանալով եւ ըմբռնելով, որ իրենց վերջնական նպատակն է երկու երկրների սահմանի ամբողջական բացումը, իսկ այդպիսի ըմնբռնում կա, մենք նաեւ նման շփումներում նախապատրաստվում ենք դրան, այդ թվում տեխնիկական առոըմով»,-ասաց նա:

Представители Армении Турции встретились на армяно-турецкой границе и обсудили вопрос перезапуска железнодорожного КПП Ахурик-Акяка. Об этом в эфире Общественной телекомпании Армении заявил спецпредставитель по процессу урегулирования отношений между Арменией и Турцией Рубен Рубинян.
«Это железнодорожное пересечение железнодорожных путей РА и Турции, более известное как Карс-Гюмри. Эта встреча состоялась. Участвовали соответствующие ведомства от обеих сторон, то есть те ведомства, к которым может относиться возможность перезапуска железной дороги. Была достаточно крупная делегация, встреча прошла в очень конструктивной атмосфере», - сказал он, добавив, что на встрече также присутствовали представители тех ведомств, которые будут отвечать за восстановление исторического моста Ани.
Рубинян отметил, что между Арменией и Турцией нет политической договоренности о перезапуске железной дороги.
«Договоренности нет, но может произойти обратный процесс, когда обе стороны понимают и осознают, что их конечная цель — это полное открытие границы между двумя странами, а такое понимание есть. Мы также при подобных контактах готовимся к этому, в том числе с технической точки зрения», - сказал он.