ԱՀ ԱԺ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը շնորհակալություն է հայտնում Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից երախտագիտություն եմ հայտնում Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդին, բանաձևի հեղինակ պատգամավոր Էրիխ Ֆոնտոբելին և խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքներին ցուցաբերած աջակցության համար։
Խորհրդարանի Ստորին պալատի ընդունած բանաձևը, որով գործադիրին կոչ է արվում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խաղաղության ֆորում անցկացնել, նշանակալից քայլ է Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի իրավունքների, մասնավորապես՝ անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձն ապահովելու ուղղությամբ։
Մենք բարձր ենք գնահատում Շվեյցարիայի հավատարմությունը միջազգային իրավունքին ու արդարությանը և հույս հայտնում, որ այս գործընթացն ունենալու է իր տրամաբանական շարունակությունը: Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, պաշտպանելով Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի իրագործումը, ցույց է տվել, որ հստակ գիտակցում է այս հարցի հրատապությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրության մնացած անդամներին միանալ Շվեյցարիայի՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցը հասցեագրելու համար միջազգային հարթակ ստեղծելու ջանքերին։ Մենք հավատում ենք, որ համադրված միջազգային ջանքերի շնորհիվ կարող ենք հասնել արդար և կայուն խաղաղության տարածաշրջանում:

От имени Национального Собрания Арцаха выражаю благодарность Национальному совету Швейцарии, депутату, автору резолюции Эриху Фонтобелю и всем политическим силам парламента страны за поддержку прав народа Арцаха. Об этом говорится в заявлении и.о. спикера НС Арцаха Гагика Багунца.
«Принятая нижней палатой парламента резолюция, призывающая исполнительную власть провести международный форум мира по вопросу Нагорного Карабаха, является важным шагом в направлении обеспечения прав насильственно перемещенных арцахцев, в частности, безопасного и достойного возвращения.
Мы высоко оцениваем приверженность Швейцарии международному праву и справедливости и надеемся, что этот процесс получит свое логическое продолжение.
Призываем остальную часть международного сообщества присоединиться к усилиям Швейцарии по созданию международной платформы для решения вопроса защиты прав народа Арцаха. Верим в то, что, благодаря согласованным международным усилиям, можно будет достичь справедливого и стабильного мира в регионе».