ԱՀ ԱԺ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը շնորհակալություն է հայտնում Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից երախտագիտություն եմ հայտնում Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդին, բանաձևի հեղինակ պատգամավոր Էրիխ Ֆոնտոբելին և խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքներին ցուցաբերած աջակցության համար։
Խորհրդարանի Ստորին պալատի ընդունած բանաձևը, որով գործադիրին կոչ է արվում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խաղաղության ֆորում անցկացնել, նշանակալից քայլ է Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի իրավունքների, մասնավորապես՝ անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձն ապահովելու ուղղությամբ։
Մենք բարձր ենք գնահատում Շվեյցարիայի հավատարմությունը միջազգային իրավունքին ու արդարությանը և հույս հայտնում, որ այս գործընթացն ունենալու է իր տրամաբանական շարունակությունը: Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, պաշտպանելով Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի իրագործումը, ցույց է տվել, որ հստակ գիտակցում է այս հարցի հրատապությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրության մնացած անդամներին միանալ Շվեյցարիայի՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցը հասցեագրելու համար միջազգային հարթակ ստեղծելու ջանքերին։ Մենք հավատում ենք, որ համադրված միջազգային ջանքերի շնորհիվ կարող ենք հասնել արդար և կայուն խաղաղության տարածաշրջանում:

Gagik Baghunts, acting Speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh, expresses his gratitude to the Swiss National Council.
On behalf of the National Assembly of Artsakh, I extend my sincere gratitude to the Swiss National Council, the author of the resolution, Deputy Erich Vontobel, and all political forces in the Parliament for the support for the rights of the people of Artsakh.
The resolution adopted by the lower house of Parliament calling for an international peace forum is a significant step towards addressing the rights of the forcibly displaced people of Artsakh, particularly the right to the safe and dignified return.
We commend Switzerland’s commitment to international law and justice and express hope that this process will have its logical continuation. By advocating for the implementation of the International Court of Justice’s ruling, the Swiss Federal Council has demonstrated a clear understanding of the urgency of our cause.
We urge the international community to join Switzerland in its efforts to create an international platform to address the rights of the people of Artsakh. We believe that through concerted international efforts, we can achieve a just and lasting peace in the region.