Միայն Արեւմուտքն է խոսում այն սցենարների մասին, որոնք հնարավոր են համարում միջուկային պատերազմը, նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի «60 րոպե» ծրագրում։
«Մենք երբեք չենք սկսել բանավեճ այն մասին, թե ինչ անենք միջուկային զենքի հետ եւ կարելի է արդյոք օգտագործել այն։ Հակառակը, հենց Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ 2021թ. սկզբում [ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահներ] Պուտնի եւ Բայդենի մակարդակով, իսկ հետո միջուկային պետությունների «հնգյակի»՝ [ՄԱԿ] ԱԽ մշտական անդամների մակարդակով վերարտադրվեց «Գորբաչով-Ռեյգանի բանաձեւն» այն մասին, որ միջուկային պատերազմում հաղթողներ լինել չեն կարող, ուստի այն երբեք չպետք է սանձազերծվի։ Եվ դա Ռուսաստանի նախաձեռնությունն էր»,- ընդգծել է Լավրովը։
«Մյուս բոլոր նախաձեռնությունները, որոնցում հնարավոր է համարվում միջուկային պատերազմը, նման արտահայտություններ հնչել են բացառապես արեւմտյան մայրաքաղաքներից»,- նշել է Լավրովը։

Only the West talks about the scenarios that consider nuclear war possible, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in a program on Russia-1 television.
"We [i.e. Russia] have never started a debate about what to do with nuclear weapons and whether they can be used. On the contrary, at the initiative of Russia in early 2021, first at the level of [Russian and US presidents] Putin and Biden, and then at the level of the permanent members of the ‘five’ nuclear states, the [UN] Security Council permanent members, the ‘Gorbachev-Reagan Resolution’ was reproduced that there can be no winners in a nuclear war, so it should never be unleashed. And it was Russia's initiative," Lavrov said.
"In all other initiatives, in which nuclear war is considered possible, such expressions were heard exclusively from the Western capitals," added the Russian FM.