Առնվազն ինը մարդ է զոհվել Բրազիլիայի հարավ-արևելյան Մինաս Ժերայս նահանգում սողանքների հետևանքով, ևս մեկը անհետ կորել է։ Այս մասին հայտնում է CNN Brasil հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով պետական ​​հրշեջ ծառայությանը։
Մինաս Ժերայսում 180 օրով արտակարգ դրություն է հայտարարվել։ Հունվարի 12-ի գիշերը հորդառատ անձրևները տեղացել են տարածաշրջանում, սողանքները մեծ վնաս են հասցրել Իպատինգա մունիցիպալիտետին՝ ավելի քան 220,000 բնակչությամբ: Բոլոր զոհերը Իպատինգայի բնակիչներ են եղել, ավերածությունների պատճառով 150 մարդ մնացել է անօթեւան, հաղորդում է հեռուստաալիքը։
CNN Brasil-ը հայտնում է, որ նահանգի նահանգապետ Ռոմեու Զիման ծրագրում է հունվարի 13-ին այցելել Իպատինգա՝ գնահատելու ավերածությունների չափը և անհրաժեշտ օգնության չափը։
2024 թվականի գարնանը Բրազիլիան մեծապես տուժել է տեղատարափ անձրևներից և ջրհեղեղներից, որոնք ավելի քան 180 մարդու կյանք են խլել երկրի հարավում։ Տարածաշրջանը նյութական մեծ վնասներ է կրել։

At least nine people were killed by landslides in the southeastern Brazilian state of Minas Gerais, and one person is missing, according to the national fire service, reports CNN Brasil.
A state of emergency has been declared in Minas Gerais for 180 days.
On Sunday night, heavy rains fell in the region, and ensuing landslides caused great damage to Ipatinga municipality with a population of more than 220,000. All the casualties were residents of Ipatinga, and 150 people were left homeless due to the devastation.
Minas Gerais Governor Romeu Zema plans to visit Ipatinga Monday to assess the extent of the damage and the amount of aid needed.
In the spring of 2024, Brazil was hit hard by torrential rains and floods that killed more than 180 people in the southern part of the country. The region had suffered great material losses, too.