Իրանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը հերքել է ենթադրություններն ուղղաթիռի կործանման պատճռների մասին, երբ զոհվել էին նախկին նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին եւ նրան ուղեկցող անձինք 2024թ. մայիսին, տեղեկացրել է Tasnim-ը։
Շաբաթ օրը հրապարակված հայտարարությունում Իրանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը հերքել է «պնդումները եւ անպատասխանատու մեկնաբանությունները, որոնք արվել են ուղղաթիռի ողբերգական կործանման առիթով։
Ընդգծվել է, որ տարբեր մարդկանց չհիմնավորված հայտարարությունները վիրտուալ տարածքում այն մասին, թե նախագահ Ռաիսին սպանվել է, չեն համապատասխանում իրականությանը եւ արվել են չիմացությամբ, անկարողությամբ կամ որոշակի նպատակներով։
Հայտարարությունում հղում կա Գլխավոր շտաբի երեք պաշտոնական զեկույցներին, եւ ընդգծվում է, որ աղետի պատճառը «տարածաշրջանի բարդ մթնոլորտային եւ աշխարհագրական պայմաններն էին», որտեղ տեղի է ունեցել միջադեպը, եւ հերքվում են ենթադրությունները որեւէ տեխնիկական անսարքության, սաբոտաժի, ահաբեկչական գրոհի, պայթյունի կամ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի մասին։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին, արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը եւ եւս վեց մարդ զոհվել են, երբ նրանց ուղղաթիռն ընկել է լեռներում եւ այրվել 2024թ. մայիսի 19-ին։

Iran's Armed Forces General Staff has rejected speculations about the causes of the helicopter crash that killed former President Ebrahim Raisi and his entourage in May 2024, Tasnim reported.
In a statement issued on Saturday, Iran's Armed Forces General Staff rejected “allegations and irresponsible comments” made about the tragic crash.
It emphasized that baseless claims by various people in the virtual space that President Raisi was assassinated are untrue and were made out of ignorance, ineptitude or for certain purposes.
The statement referred to three official reports of the General Staff and emphasized that the crash was caused by the “difficult atmospheric and geographical conditions of the region” where the incident took place and rejected speculation of any technical malfunction, sabotage, terrorist attack, explosion or electronic warfare.
Iranian President Ebrahim Raisi, Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian and six others were killed when their helicopter crashed in the mountains and caught fire on May 19, 2024.