ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում չեն քննարկել Հայաստանի աշխատանքը ՀԱՊԿ շրջանակում, հինգշաբթի ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Լրագրողը Պեսկովից հետաքրքրվել է, թե արդյոք քննարկվել է Պուտինի եւ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի թեման՝ չեղարկել ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի աշխատանքի սառեցումը։
«Ոչ, այդ թեման չի քննարկվել նախագահի եւ վարչապետի վերջին հեռախոսազրույցի ժամանակ»,- պատասխանել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ Պուտինը եւ Փաշինյանը հեռախոսով քննարկել են ինտեգրացիոն համագործակցության խորացմանն առնչվող արդիական հարցեր, առաջին հերթին էներգետիկայի ոլորտում։

Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan did not discuss Armenia's work within the CSTO during their phone conversation, the Russian president's spokesperson said on Thursday, RIA Novosti reports.
A reporter asked Dmitry Peskov whether the topic of lifting the freeze on Armenia's work in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) was discussed in the phone conversation between Putin and Pashinyan.
"No. This topic was not discussed during the last phone conversation between the [Russian] president and the [Armenian] prime minister," Peskov replied.
Earlier, Putin and Pashinyan had discussed—by phone—the deepening of integration cooperation, primarily in the energy sector.