Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը սկսել է այս տարվա իր առաջին նիստը նեղ կազմով: Միջոցառումն անցկացվում է Ալմաթիում՝ հաղորդում է МИР 24-ը:
Ավելի վաղ եռօրյա այցով Ալմաթի է ժամանել Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը: Ռուս վարչապետը հանդիպել է երկրի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովի և նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Ընդլայնված կազմով նիստերը նախատեսված են հունվարի 31-ին: Բացի Միշուստինից և Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ներկայացուցիչներից, նիստին կմասնակցեն միության դիտորդներ՝ Իրանը, Կուբան և Ուզբեկստանը, ինչպես նաև հրավիրված հյուրեր՝ Ադրբեջանը և Տաջիկստանը:
Հայաստանը ներկայացնում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները, եվրասիական շուկայի աշխատանքը, մակրոտնտեսական իրավիճակը և համատեղ ծրագրերի առաջխաղացումը: Հատուկ ուշադրություն կդարձվի ԵԱՏՄ բյուջեից կոոպերացիոն ծրագրերի սուբսիդավորման մեխանիզմին, ինչպես նաև մաքսային ոլորտում համագործակցությանը, մասնավորապես՝ փոխադրումների հետևման համար նավիգացիոն կապարակնիքների գործնական կիրառմանը:

Евразийский межправительственный совет начал свое первое в этом году заседание в узком составе. Мероприятие проходит в Алматы, сообщает МИР 24.
Ранее в Алматы с трехдневным визитом прибыл председатель правительства России Михаил Мишустин. Российский премьер-министр ранее встретился с премьер-министром страны Олжасом Бектеновым и президентом Касым-Жомартом Токаевым.
Заседания в расширенном составе запланированы на 31 января. Кроме Мишустина и представителей Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, в заседании примут участие наблюдатели при союзе Иран, Куба и Узбекистан, а также приглашенные гости Азербайджан и Таджикистан.
Армению представляет вице-премьер Мгер Григорян.
Главы правительств рассмотрят перспективы наращивания интеграционного взаимодействия в ЕАЭС, работу евразийского рынка, макроэкономическую ситуацию и продвижение совместных проектов. Особое внимание будет уделено механизму субсидирования кооперационных проектов из бюджета ЕАЭС, а также сотрудничеству в таможенной сфере, в частности использованию на практике навигационных пломб для отслеживания перевозок.