ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու դեպքում Հայաստանից արտահանումը կնվազի 80%-ով, և նույնիսկ միջնաժամկետ հեռանկարում հնարավոր չի լինի կորուստները փոխարինել այլընտրանքային ուղղություններով։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հայկական կողմի պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2015 թվականից ի վեր Հայաստանից արտահանումն աճել է 10 անգամ, ընդ որում, հիմնականում ռուսական ուղղության հաշվին։ 2023 թվականին Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը հասել է 3,4 միլիարդ դոլարի։ Եվ դրանք ոչ թե լավություններ են, ոչ թե մարդասիրական օգնություն տիրոջից, այլ հայ արտադրողների ազնվորեն վաստակած գումարներ։ Սա խթան է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար»,- նշել է Զախարովան։
«Հայկական ապրանքները կկանգնեն ավելի բարձր մաքսատուրքերի առջև, որոնք բոլորը կհանգեցնեն ՀՆԱ-ի աճի տեմպերի կտրուկ անկման։ Օրինակ, ես կարծում եմ, որ սա է գլխավորը, որովհետեւ դա ուղղակի հարված է լինելու ոչ թե այսօրվա շահույթին ու եկամուտին, այլ զարգացմանը։ Եթե մենք խոսում ենք արտադրության մասշտաբի, Հայաստանի բնակչության մասին, ապա դա ուղղակի կարող է տոտալ աղքատացման հանգեցնել»,- ասաց դիվանագետը։

In case of Armenia's withdrawal from the Eurasian Economic Union (EAEU), exports from the country will decrease by 80 percent, and even in the medium term it will not be possible to replace the losses with alternative directions. Maria Zakharova, the spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), stated this at Friday’s press briefing..
"According to official statistics from the Armenian side, since 2015, exports from Armenia have increased ten times—moreover, mainly on the account of the Russian direction. In 2023, [Armenia’s] trade with Russia reached $ 3.4 billion. And these are not favors, not humanitarian aid from the master, but honestly earned money by Armenian producers. This is an incentive for the development of Armenia’s economy," Zakharova noted.