ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել առաջարկել ԱԺ խորհրդին` ձեւավորելու Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խումբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 2023 թվականի նոյեմբերին:
Նախորդ տարի երկու պետությունները փոխադարձաբար նշանակել են ոչ ռեզիդենտ դեսպաններ, իսկ բոլորովին վերջերս էլ Սաուդյան Արաբիայի խորհրդարանում` Խորհրդատվական խորհրդում, ձեւավորվել է Սաուդյան Արաբիա-Հայաստան բարեկամական խումբ:

The Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly (NA) of Armenia made a decision to propose to the NA Council to form Armenia-Saudi Arabia Friendship Group, the NA informs.
Committee Chair Sargis Khandanyan reminded that the diplomatic relations between Armenia and Saudi Arabia were established in November 2023.
Last year, the two countries mutually appointed non-resident ambassadors, and most recently, a Saudi Arabia-Armenia Friendship Group was formed in the parliament of Saudi Arabia—the Consultative Council.
The aforesaid committee voted in favor of this proposal, which was debated on at the meeting on Monday.