Միջազգային օգնությունը սառեցնելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը կկրճատի քաղաքացիական հասարակության խմբերի ֆինանսավորումը Արևելյան Եվրոպայում՝ խաթարելով ժողովրդավարական նախաձեռնությունները և բաց հնարավորություն թողնելով Ռուսաստանի համար տարածաշրջանում իր ազդեցությունը մեծացնելու համար, գրում է Politico-ն։
Թրամփի վարչակազմի՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) լուծարմանն ուղղված քայլերը՝ առկա արտասահմանյան օգնության մեծ մասը 90 օրով դադարեցնելով մինչև վերանայումը և գրեթե բոլոր աշխատակիցներին վճարովի արձակուրդ ուղարկելը, ուղղակիորեն ազդում են ամբողջ աշխարհում իրականացվող հումանիտար և զարգացման ծրագրերին, ասվում է թերթում:
«Ազդեցությունը հատկապես կզգացվի Եվրոպայում, որտեղ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 2023 թվականին խոստացել է 17,2 միլիարդ դոլարի օգնություն, որի առյուծի բաժինը բաժին պետք է հասներ Ռուսաստանին սահմանակից Արևելյան Եվրոպայի երկրներին»,- ընդգծում է լրատվամիջոցը։
Գումարը, որը համարժեք է գործակալության օգնության ընդհանուր պարտավորությունների 40 տոկոսին, օգտագործվում է ֆինանսավորելու ծրագրեր՝ սկսած ժողովրդավարական բարեփոխումներից մինչև էներգետիկ ենթակառուցվածքներ և հիվանդությունների կանխարգելում: Վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ այնպիսի երկրների համար, ինչպիսիք են Հայաստանը, Վրաստանը և Ուկրաինան, որտեղ Ռուսաստանի ստվերն ավելի ու ավելի է երևում, Վաշինգտոնից օգնության կրճատումը զգալիորեն կուժեղացնի Մոսկվայի ձեռքը և կամրապնդի անվստահելի արևմտյան գործընկերների ընկալումները:
«Այս քայլը խաթարում է վստահությունը Միացյալ Նահանգների և ժողովրդավարության նկատմամբ», - ասում է Հայաստանում անկախ վերլուծական կենտրոնի Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: «Դա նաև նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն անտեսում է փափուկ ուժը, որը կարող է հակադրվել ռուսական նարատիվներին: Ի վերջո, USAID-ի միջոցների սառեցումը միայն ուրախացնում է ավտորիտար կառավարություններին»:
Ռուսաստանն արդեն ներկա է այդ երկրներում, նշել է Եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Թինաթին Ախվլեդիանին՝ հավելելով, որ արտաքին ֆինանսավորման կորուստը միայն կավելացնի նրա վնասակար ազդեցությունը։
«Կրեմլը կշարունակի տպավորություն ստեղծել, որ այդ երկրները միայնակ են, որ Արևմուտքը լքում է նրանց, որ ԱՄՆ-ն և արևմտյան երկրները ուժեղ դաշնակիցներ չեն»,- պարզաբանել է փորձագետը։
Ինչպես նշում է Politico-ն, ԵՄ-ն արդեն տարածաշրջանին օգնություն տրամադրող խոշոր երկիր է: 2023 թվականին դաշինքի անդամ երկրները 19,6 միլիարդ եվրո են հատկացրել Արևելյան գործընկերության վեց երկրներին՝ Ուկրաինային, Վրաստանին, Ադրբեջանին, Մոլդովային, Բելառուսին և Հայաստանին, երկկողմանի կամ ԵՄ կառույցների միջոցով:
Սակայն ամերիկյան ֆինանսավորման փոխարինումը կպահանջի միլիոնավոր ավելի մարդկանց մոբիլիզացնել մի տարածաշրջանում, որտեղ վերջին տարիներին եվրոպական ազդեցությունը թուլացել և թուլացել է:
Բրյուսելի զարգացման օգնությունը տարածաշրջանի երկրների մեծամասնությանը, բացառությամբ Ուկրաինայի և Մոլդովայի, նվազել է 2019-ից 2023 թվականներին՝ մասամբ պայմանավորված ներքին օրենսդրությամբ, որը նպատակաուղղված է զսպելու այն գործողությունները, որոնք կարող են խթանել եվրոպամետ տրամադրությունները:

US President Donald Trump’s international aid freeze will evaporate funding for civil society groups across Eastern Europe, undercutting pro-democracy initiatives and creating an open goal for Russia to boost its hold on the region, writes Politico.
The Trump administration’s steps toward dismantling the US Agency for International Development (USAID)—pausing most existing foreign aid for 90 days pending review and placing nearly all its employees on paid leave—directly affects ongoing humanitarian and development projects worldwide.
The effects will be particularly profound in Europe, where USAID pledged $17.2 billion worth of aid in 2023, the lion’s share of which went to Eastern European countries bordering Russia.
The money, equivalent to 40 percent of the agency’s total aid commitments, is used to fund projects ranging from democratic reforms to energy infrastructure and disease prevention.
For countries like Armenia, Georgia and Ukraine, where Russia’s shadow looms large, analysts have warned that cuts to aid from Washington would dramatically strengthen Moscow’s hand and reinforce the narrative of unreliable Western partners.
“This move undermines confidence in the U.S. and trust in democracy,” said Richard Giragosian, director of the Regional Studies Center, an independent think tank based in Armenia. “It also means that the U.S. is neglecting the soft power capable of countering Russian narratives.”
Ultimately, he added, “the freeze of USAID funds only makes authoritarian governments happy.”
Russia is already present in these countries, said Tinatin Akhvlediani, a research fellow at the Centre for European Policy Studies, adding that losing foreign funding will only strengthen its malign influence. “The Kremlin will continue to build this narrative that these countries are alone, that the West is abandoning them, that the U.S. and Western countries are not strong allies.”
The EU is already a major aid provider to the region. In 2023 the bloc’s member countries disbursed €19.6 billion to six countries in the Eastern neighborhood—Ukraine, Georgia, Azerbaijan, Moldova, Belarus, and Armenia—either bilaterally or through EU institutions.
Yet replacing the US funding would require mobilizing millions more in a region where Europe’s influence has ebbed and flowed in past years.
Brussels’ development assistance to most countries in the region—with the exception of Ukraine and Moldova—fell between 2019 and 2023, partly due to domestic legislation aimed at curtailing activities that could promote pro-EU sentiments.