«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պաշտոնական Երեւանը երեկ հայտարարեց, որ ստացել են խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Բաքվի պատասխանը, որին սպասում էին երեքուկես ամիս, բայց չի գաղտնազերծվում՝ ինչ պատասխան են ստացել: Փաշինյանը երեկ ասաց,որ համաձայնության չեն եկել, ոչ էլ կարող է ասել, թե մերժել են:
Կասկածներ կան, որ չհամաձայնեցված կետերին եւս երկուսն է գումարվել՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը եւ նոր սահմանադրության ընդունումը։ Բանն այն է, որ մինչեւ վերջերս երկկողմ հայտարարություններ էին արվում, որ դեռեւս չեն համաձայնեցրել 2 կետ` միմյանց նկատմամբ միջազգային հայցերից հրաժարվելու եւ սահմանին երրորդ երկրների ներկայացուցիչներ չտեղակայելու կետերը։
Սակայն 2 օր առաջ Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխնախագահ Ասկերովը 17 կետանոց խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված երկու դրույթ է նշել, որոնցից մեկը վերաբերում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությանը, մյուսը՝ «Զանգեզուրի միջանցքին»։
Սա՝ այն դեպքում, երբ դեռ ամիսներ առաջ է հայտարարվել, որ ճանապարհների ապաշրջափակման կետը հանվել է պայմանագրից։ Չնայած ԱԺ փոխխոսնակը հերքել է ադրբեջանցի պաշտոնակցի հայտարարությունները՝ նշելով, որ պայմանագրում նման կետեր չկան, սակայն կյանքը ցույց է տվել, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաների հայտարարությունները, վաղ թե ուշ, իրականություն են դառնում»:

Hraparak daily of Armenia writes as follows, in particular: Official Yerevan announced yesterday that they have received Baku’s response regarding the [draft] peace treaty, which they had been waiting for for three and a half months; but it is not being disclosed what response they received. [Armenian PM Nikol] Pashinyan said yesterday that they had not reached an agreement, nor could he say that they have refused.
There are suspicions that two more points have been added to the unagreed points [in the peace treaty draft]: the opening of the “Zangezur corridor” [via Armenia], and the adoption of a new constitution [of Armenia]. The thing is that until recently, bilateral statements were being made that they had not yet agreed on 2 points: the points of renouncing international claims against each other, and not deploying representatives of third countries on the [Armenia-Azerbaijan] border.
However, 2 days ago, the vice president of the Azerbaijani parliament, [Ziyafet] Askerov, noted the 17-point [draft] peace treaty’s two unagreed provisions, one of which concerns the amendment to the constitution of Armenian, the other—the “Zangezur corridor.”
This—in the case when months ago it was announced that the point of unblocking the roads has been removed from the treaty. Although the [Armenian] NA [i.e. the National Assembly] deputy speaker has dismissed the statements of his Azerbaijani counterpart, noting that there are no such points in the treaty, life has shown that the statements of Azerbaijani officials become reality sooner or later.