ՌԴ գլխավոր դատախազության նախաձեռնությամբ Դմիտրի Կոշելևն արտաքսվել է ԱՄՆ-ից։ Դրա մասին հայտնել է վերահսկող մարմինը, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Իր հայրենիքում նա մեղադրվում է Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 4-րդ մասի «ա», «բ» կետերով («Ավազակություն»):
Հետաքննությունը ենթադրում է, որ 2014 թվականի հուլիսի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգի Պուլկովո օդանավակայանի ուղևորների տերմինալում Դմիտրի Կոշելևն իր հանցակիցների հետ զենքով հարձակվել է մեքենայում նստած մարդկանց վրա և նրանցից ավելի քան 1,5 միլիոն դոլարի գույք և կանխիկ գումար հափշտակել։
Մեղադրյալը փախել է քրեական հետապնդումից և միջազգային հետախուզման մեջ է հայտնվել 2020 թվականի ապրիլին։
2021 թվականի մայիսին տեղեկություն է ստացվել ԱՄՆ-ում Դմիտրի Կոշելևի գտնվելու մասին՝ նրա կողմից երկրի միգրացիոն օրենքների հնարավոր խախտման առնչությամբ։ «Ռուսաստանի գլխավոր դատախազության՝ ԿՀՎ իրավասու մարմինների հետ փոխգործակցության շնորհիվ՝ հաշվի առնելով ռուսական կողմի տրամադրած նյութերը, հնարավոր եղավ որոշում ընդունել նրա արտաքսման մասին», - հաղորդում է նաև վերահսկիչ գործակալությունը։

On the initiative of the Prosecutor General's Office of Russia, Dmitry Koshelev was deported from the United States. This was reported in the supervisory Agency, writes “Kommersant.”
At home, he is charged under paragraphs “a”, “b” part 4 of article 162 of the Criminal Code of the Russian Federation (“Robbery”).
According to the investigation, on July 15, 2014, while in the passenger terminal of Pulkovo airport in St. Petersburg, Dmitry Koshelev and his accomplices attacked people sitting in a car with weapons and stole property and money in the amount of more than $1.5 million.
The defendant evaded prosecution and, in April 2020, was put on an international wanted list.
In May 2021, information was received about the establishment of Dmitry Koshelev's location on the territory of the United States in connection with his possible violation of the country's immigration laws. “Thanks to the cooperation of the Prosecutor General's Office of Russia with the competent authorities of the CIF, taking into account the materials provided by the Russian side, it was possible to achieve a decision on his deportation”, - also reported in the supervisory agency.