ՌԴ գլխավոր դատախազության նախաձեռնությամբ Դմիտրի Կոշելևն արտաքսվել է ԱՄՆ-ից։ Դրա մասին հայտնել է վերահսկող մարմինը, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Իր հայրենիքում նա մեղադրվում է Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 4-րդ մասի «ա», «բ» կետերով («Ավազակություն»):
Հետաքննությունը ենթադրում է, որ 2014 թվականի հուլիսի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգի Պուլկովո օդանավակայանի ուղևորների տերմինալում Դմիտրի Կոշելևն իր հանցակիցների հետ զենքով հարձակվել է մեքենայում նստած մարդկանց վրա և նրանցից ավելի քան 1,5 միլիոն դոլարի գույք և կանխիկ գումար հափշտակել։
Մեղադրյալը փախել է քրեական հետապնդումից և միջազգային հետախուզման մեջ է հայտնվել 2020 թվականի ապրիլին։
2021 թվականի մայիսին տեղեկություն է ստացվել ԱՄՆ-ում Դմիտրի Կոշելևի գտնվելու մասին՝ նրա կողմից երկրի միգրացիոն օրենքների հնարավոր խախտման առնչությամբ։ «Ռուսաստանի գլխավոր դատախազության՝ ԿՀՎ իրավասու մարմինների հետ փոխգործակցության շնորհիվ՝ հաշվի առնելով ռուսական կողմի տրամադրած նյութերը, հնարավոր եղավ որոշում ընդունել նրա արտաքսման մասին», - հաղորդում է նաև վերահսկիչ գործակալությունը։

По инициативе Генпрокуратуры России из США депортирован Дмитрий Кошелев. Об этом сообщили в надзорном ведомстве, пишет «Коммерсантъ».
На родине он обвиняется по п. «а», «б» ч. 4 ст. 162 УК РФ («Разбой»).
Как полагает следствие, 15 июля 2014 года, находясь в пассажирском терминале аэропорта Пулково в Санкт-Петербурге, Дмитрий Кошелев вместе с сообщниками напал с оружием на сидящих в машине людей и похитил у них имущество и денежные средства в размере более $1,5 млн.
Обвиняемый скрылся от уголовного преследования и в апреле 2020 года был объявлен в международный розыск.
В мае 2021 года поступили сведения об установлении нахождения Дмитрия Кошелева на территории США в связи с возможным нарушением им иммиграционного законодательства страны. «Благодаря взаимодействию Генпрокуратуры России с компетентными органами СIF с учетом предоставленных российской стороной материалов удалось добиться принятия решения о его депортации»,— также сообщили в надзорном ведомстве.