Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզան հուսով է, որ Սենատը կհաստատի իր թեկնածությունը Բաքվում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի պաշտոնում, հաղորդում է  day.az-ը:
«Ամերիկացիների համար դժավար է հասկանալ այստեղի իրավիճակը: Հուսով եմ, որ նրանք, ովքեր դեմ հանդես կգան իմ թեկնածությանը, կվերլուծեն իրավիճակը եւ օբյեկտիվ որոշումներ կկայացնեն», -լրագրողներին դեկտեմբերի 22-ին ասել է Բրայզան:
Դեսպանի խոսքով` որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, ինքը երբեք ոչ օբյեկտիվ դիրքորոշում չի ունեցել, ուստի չի հասկանում, թե ինչու են հայերը դեմ հանդես գալիս Ադրբեջանում դեսպանի պաշտոնում իր նշանակմանը:
Դեկտեմբերի վերջին Բրայզան ավարտում է  դիվանագիտական առաքելությունը Ադրբեջանում: ԱՄՆ-ում հայկական լոբբին դեմ է հանդես գալիս Բրայզայի թեկնածությանը:

Посол США в Азербайджане Мэтью Брайза надеется на то, что Сенат утвердит его кандидатуру на должность руководителя дипмиссии США в Баку, передает day.az.
«Людям в Америке очень трудно понять здешнюю ситуацию. Надеюсь, что те, кто выступает против моей кандидатуры, проанализируют ситуацию и примут объективное решение», - сказал 22 декабря журналистам Брайза.
По словам посла, в качестве сопредседателя Минской группы он никогда не занимал необъективную позицию и поэтому не понимает, почему армяне выступают против его назначения послом в Азербайджане.
В конце декабря посол Брайза завершает свою миссию в Азербайджане. Армянское лобби в США выступает против кандидатуры Брайзы на пост посла в Азербайджане.