Հինգշաբթի օրը Աիչի պրեֆեկտուրայի Տոյոտա Սիթիում գտնվող Toyota-ի համար ավտոպահեստամասեր արտադրող գործարանում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով մեկ մարդ է զոհվել, հայտնում է CBC տեղական հեռուստաընկերությունը:
Առավոտյան ժամը 8-ի սահմաններում Չուո Սփրինգի Ֆուջիոկա գործարանում փոշու հավաքիչը պայթել է, ինչի հետևանքով տղամարդ աշխատակցին զանգահարել է հրշեջ ծառայություն, հայտնում է CBC-ն՝ վկայակոչելով տեղի պաշտոնյաներին:
Ըստ Japan Times-ի՝ 19 հրշեջ մեքենա է ուղարկվել, և հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվում են:
Շտապօգնության աշխատակիցները հայտնաբերել են սրտի կանգի մեջ գտնվող մեկ աշխատակցի, և նա դեպքի վայրում մահացել է։ Տուժածի տարիքն ու սեռը այս պահին հայտնի չեն։
Ըստ հաղորդագրության, ևս երկու տղամարդ աշխատակից՝ 52 և 44 տարեկան, թեթև վնասվածքներ են ստացել։ Գործարանը մեքենաների համար աղբյուրներ է արտադրում։
Գործարանում ևս մեկ պայթյուն է տեղի ունեցել 2023 թվականին, սակայն գործարանը հայտնել է, որ հինգշաբթի պայթյունը տեղի է ունեցել մեկ այլ շենքում, ասվում է հայտարարության մեջ: Իշխանությունները հետաքննում են պայթյունի պատճառները։

One person was killed in an explosion at a Toyota auto parts plant in Toyota, Japan on Thursday, local television station CBC reports.
A dust collector exploded at the Fujioka plant in Chuo Spring at around 8am local time, prompting a male worker to call the fire department, local officials said.
According to the Japan Times, 19 fire engines have been dispatched to the scene, and efforts are underway to put out the fire.
Emergency services found one worker in cardiac arrest, and this person died at the scene. The victim's age and gender are not yet known.
Two other male employees, ages 52 and 44, suffered minor injuries.
Another explosion at the aforesaid plant had occurred in 2023, but the plant management said in a statement that Thursday's explosion occurred in a different building.