2024 թվականի ընթացքում շարունակել ենք Ռուսաստանի դաշնության հետ մեր բարձրագույն և բարձր մակարդակներով երկխոսությունը, տեղի են ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Պուտինի երկու հանդիպում, երկու հեռախոսազրույց: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 14-ին, ԱԺ-ում կառավարության ծրագրի 2024-ի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Տարվել են աշխատանքներ առանձին, այդ թվում տարածաշրջանային հարցերի շուրջ միակողմանի մեկնաբանություններից խուսափելու համար:
Տարվա վերջում նախատեսված էր իմ այցը Ռուսաստանի Դաշնություն և հանդիպումը, շփումները իմ գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ, տեխնիկական որոշ պատճառներով այցը հետաձգվեց: Բայց դա տեղի ունեցավ արդեն այս տարվա սկզբին, հունվարի կեսերին»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերություններին, ԱԳ նախարարն ասաց. «Միացյալ Նահանգների այդ տարին շատ հետաքրքիր զարգացումներ եղան: Եթե կարճ ասեմ, ապա Երևանում անցկացված ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստը պետք է հիշեմ, որին հաջորդեց արդեն այս տարվա սկզբին Վաշինգտոնում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումը, որն իհարկե նշանավորեց հարաբերությունների մակարդակի բարձրացումը:
Խոսվեց այն մասին, որ այս գործընկերությունը հաստատվել և համաձայնեցվել է ամերիկյան նախորդ վարչակարգի հետ և չի շարունակվելու նոր վարչակազմի հետ: Իհարկե, դա այդպես չէ և նոր վարչակազմի ներկայացուցիչները արդեն անցումային փուլում ընդգրկված են եղել աշխատանքներում: Հիմա կարող եք փաստել, որ մեր ակտիվ աշխատանքները ԱՄՆ նոր վարչակազմի, նախագահ Թրամփի, նրա թիմի ներկայացուցիչների հետ շարունակվում են:
Հիշում ենք վարչապետի հանդիպումը փոխնախագահ Վենսի հետ, կա աշխատանք թիմի այլ ներկայացուցիչների հետ, առաջիկայում ևս կլինեն որոշակի նորություններ, ի դեպ նույն ռազմավարական համագործակցության փաստաթղթով նախատեսված որոշ բաների կյանքի կոչման ուղղությամբ»,- հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը:

В 2024 году мы продолжили диалог с Российской Федерацией, состоялись две встречи и два телефонных разговора между премьер-министром Пашиняном и президентом Путиным. Об этом заявил в НС Армении 14 марта министр иностранных дел республики Арарат Мирзоян.
«Проведена отдельная работа, в том числе во избежание односторонних комментариев вокруг региональных вопросов.
В конце года были запланированы мой визит в Российскую Федерацию, встреча и контакты с коллегой Сергеем Лавровым, однако по техническим причинам визит был отложен. Но это (визит) произошло уже в начале этого года, в середине января», - заявил Мирзоян.
Говоря об отношениях между Арменией и США, министр иностранных дел РА сказал: «В том году произошло много интересных событий. Если говорить коротко, то я должен вспомнить итоговое заседание стратегического диалога Армения-США, состоявшееся в Ереване, после которого последовало подписание документа о стратегическом партнерстве между Арменией и США в Вашингтоне в начале этого года, что, конечно, ознаменовало повышение уровня отношений.
Было много разговоров о том, что это партнерство было установлено и согласовано с предыдущей американской администрацией и не будет продолжено с новой администрацией. Конечно, это не так, представители новой администрации были вовлечены в работу еще на переходном этапе. Сейчас вы можете констатировать, что наша активная работа с новой администрацией США, президентом Трампом и представителями его команды продолжается. В ближайшее время также будут новости, кстати, в направлении реализации некоторых вещей, предусмотренных тем же документом о стратегическом сотрудничестве».