2024թ. ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 154 տոկոսով։ Այս մասին մարտի 17-ին Ազգային ժողովում հայտնել է հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում, 2024թ. պետական ​​բյուջեի կատարման եւ արդյունքների հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառության աճը կազմել է 156,5 տոկոս, Բելառուսի հետ՝ 109,1 տոկոս։
«Միեւնույն ժամանակ, առեւտրաշրջանառության որոշակի անկում է գրանցվել Ղրղզստանի եւ Ղազախստանի հետ՝ 76,4 տոկոս Ղազախստանի եւ 50,1 տոկոս Ղրղզստանի հետ»,- տեղեկացրել է Պապոյանը։
Այսպիսով, Ղազախստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 84 մլն դոլար՝ նախկին 110 մլն դոլարի դիմաց, իսկ Ղրղզստանի հետ՝ 14,6 մլն դոլար 29 մլն դոլարի դիմաց։
Բելառուսի դեպքում ապրանքաշրջանառության ծավալն ավելացել է մինչեւ 205 մլն դոլար նախկին 188 մլն-ի դիմաց, իսկ Ռուսաստանի հետ՝ 7,9 մլրդ դոլարից մինչեւ 12,4 մլրդ դոլարի։
Նախարարը նշել է, որ Ղրղզստանի եւ Ղազախստանի հետ ապրանքաշրջանառության ծավալի նվազման պատճառը ավտոմեքենաներն են։

В 2024 году товарооборот Армении со странами-членами ЕАЭС увеличился на 154%. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по региональной и евразийской интеграции во время обсуждения отчета о ходе реализации и итогах госбюджета за 2024 год заявил 17 марта министр экономики республики Геворг Папоян.
Он отметил, что с Россией рост товарооборота составил 156,5%, а с Белоруссией - 109,1%.
«При этом, с Кыргызстаном и Казахстаном был зафиксирован некоторый спад товарооборота: 76,4% по части Казахстана и 50,1% - Кыргызстана», - сообщил Папоян.
Таким образом, товарооборот с Казахстаном составил 84 млн. долларов против прежних 110 млн. долларов, а с Кыргызстаном – 14,6 млн. долларов против 29 млн. долларов.
В случае же с Белоруссией объем товарооборота увеличился до 205 млн. долларов вместо прежних 188 млн. долларов, а с Россией – с 7,9 млрд. долларов до 12,4 млрд. долларов.
Министр отметил, что причиной снижения объема товарооборота с Кыргызстаном и Казахстанаом стали автомобили.