Վլադիմիր Պուտինը պահանջել է դադարեցնել զենքի բոլոր մատակարարումները Ուկրաինան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած զինադադարի ժամանակ, հայտնել է Bloomberg-ը։
Պուտինի եւ Թրամփի հեռախոսազրույցը նախատեսված է մարտի 18-ին, առանցքային թեման 30-օրյա զինադադարն է, որը Կիեւը պատրաստ է ընդունել։
Պուտինը, որն անցած շաբաթ հանդիպել էր Թրամփի բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հետ, զենքի վաճառքի դադարեցումը նախապայման է աաջադրել հրադադարի ստորագրման համար, ասել են եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան եւ երեք մարդ Մոսկվայում, որոնք ծանոթ են Ռուսաստանի դիրքորոշմանը:
Մինչ Ռուսաստանը ցանկանում է դադարեցնել Ուկրաինային զենքի վաճառքը, նվազագույն նպատակը ԱՄՆ օգնության դադարեցումն է, կարծում են երկու մոսկվացիներ, որոնք ծանոթ են Կրեմլի ծրագրերին:
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան ավելացրել է, որ Եվրոպան խիստ դժկամությամբ է համաձայնել Ռուսաստանի պահանջին` արգելափակելու զենքի մատակարարումը Ուկրաինա ցանկացած զինադադարի ժամանակ: Նման արդյունքը կարող է ստեղծել իրավիճակ, երբ Ռուսաստանը կարող է վերազինվել ռազմական գործողությունների դադարեցման ժամանակ, մինչդեռ Ուկրաինան չի կարող դա անել, ասել է պաշտոնյան:
Մեծ Բրիտանիան եւ Եվրամիությունն աշխատում են հնարավորինս շուտ Կիեւ ռազմական օգնության նոր փաթեթներ մատակարարելու ուղղությամբ:
Մոսկվայի աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Պուտինի կողմից պահանջվող զենքի մատակարարումների դադարեցումը կլինի ժամանակավոր, եւ զենքի մատակարարումները կվերսկսվեն խաղաղ համաձայնագրից հետո, որով Ուկրաինան պետք է համաձայնի իր ռազմական պոտենցիալի սահմանափակումներին:

Владимир Путин потребовал приостановить все поставки оружия в Украину на время прекращения огня, предложенного президентом США Дональдом Трампом, сообщает Bloomberg.
Путин и Трамп должны поговорить по телефону 18 марта, при этом ключевой темой является 30-дневное перемирие, которое Киев готов принять.
Путин встречавшийся с посланником Трампа Стивом Уиткоффом на прошлой неделе, сделал прекращение поставок оружия предварительным условием для подписания соглашения о прекращении огня, сообщили высокопоставленный европейский чиновник и три человека в Москве, знакомые с позицией России.
По словам двух человек в Москве, осведомленных о замыслах Кремля, в то время как Россия хочет прекратить все поставки оружия в Украину, минимальной целью является прекращение помощи со стороны США.
Высокопоставленный европейский чиновник добавил, что Европа крайне неохотно соглашается на требование России заблокировать поставки оружия на Украину во время любого перемирия. Такой исход рискует создать ситуацию, когда Россия сможет перевооружиться во время прекращения боевых действий, в то время как Украина не сможет этого сделать, сказал чиновник.
Великобритания и Европейский Союз работают над тем, чтобы как можно скорее доставить Киеву новые пакеты военной помощи.
По словам одного из источников в Москве, приостановка поставок оружия, к которой стремится Путин, будет временной, и поставки оружия возобновятся после заключения мирного соглашения, в котором Украина должна согласиться на ограничения своего военного потенциала.