Վլադիմիր Պուտինը պահանջել է դադարեցնել զենքի բոլոր մատակարարումները Ուկրաինան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած զինադադարի ժամանակ, հայտնել է Bloomberg-ը։
Պուտինի եւ Թրամփի հեռախոսազրույցը նախատեսված է մարտի 18-ին, առանցքային թեման 30-օրյա զինադադարն է, որը Կիեւը պատրաստ է ընդունել։
Պուտինը, որն անցած շաբաթ հանդիպել էր Թրամփի բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հետ, զենքի վաճառքի դադարեցումը նախապայման է աաջադրել հրադադարի ստորագրման համար, ասել են եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան եւ երեք մարդ Մոսկվայում, որոնք ծանոթ են Ռուսաստանի դիրքորոշմանը:
Մինչ Ռուսաստանը ցանկանում է դադարեցնել Ուկրաինային զենքի վաճառքը, նվազագույն նպատակը ԱՄՆ օգնության դադարեցումն է, կարծում են երկու մոսկվացիներ, որոնք ծանոթ են Կրեմլի ծրագրերին:
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան ավելացրել է, որ Եվրոպան խիստ դժկամությամբ է համաձայնել Ռուսաստանի պահանջին` արգելափակելու զենքի մատակարարումը Ուկրաինա ցանկացած զինադադարի ժամանակ: Նման արդյունքը կարող է ստեղծել իրավիճակ, երբ Ռուսաստանը կարող է վերազինվել ռազմական գործողությունների դադարեցման ժամանակ, մինչդեռ Ուկրաինան չի կարող դա անել, ասել է պաշտոնյան:
Մեծ Բրիտանիան եւ Եվրամիությունն աշխատում են հնարավորինս շուտ Կիեւ ռազմական օգնության նոր փաթեթներ մատակարարելու ուղղությամբ:
Մոսկվայի աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Պուտինի կողմից պահանջվող զենքի մատակարարումների դադարեցումը կլինի ժամանակավոր, եւ զենքի մատակարարումները կվերսկսվեն խաղաղ համաձայնագրից հետո, որով Ուկրաինան պետք է համաձայնի իր ռազմական պոտենցիալի սահմանափակումներին:

Russian President Vladimir Putin is demanding a suspension of all weapons deliveries to Ukraine during a ceasefire proposed by US counterpart Donald Trump, according to people with knowledge of the matter, Bloomberg reports.
The two leaders are set to speak by phone on Tuesday about ending the war in Ukraine, with a key objective being the 30-day truce that Kyiv has already said it’s ready to accept.
Putin, who met with Trump’s envoy Steve Witkoff last week, has made the arms sales halt a precondition for signing a ceasefire deal, a senior European official and three people in Moscow familiar with Russia’s position have said.
While Russia wants to halt arms sales to Ukraine, the minimum goal is to halt US aid, two Muscovites familiar with the Kremlin’s plans said.
The senior European official added that Europe has been very reluctant to agree to Russia’s demand to block arms supplies to Ukraine during any ceasefire. Such an outcome could create a situation in which Russia could rearm during a cessation of hostilities while Ukraine could not, the official said.
The UK and the European Union are working to deliver new military aid packages to Ukraine as soon as possible.
The Moscow source said the arms freeze demanded by Putin would be temporary and would resume after a peace deal is reached that would require Ukraine to agree to limitations on its military potential.