Վերաքննիչ քրեական դատարանը` դատավոր Սեւակ Համբարձումյանի նախագահությամբ, այսօր` դեկտեմբերի 27-ին մերժել է Յանիս Սարկիսովի պաշտպան Ժորա Հարությունյանի վերաքննիչ բողոքը եւ ուժի մեջ թողել Արարատի եւ Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը, որով Սարկիսովը 10 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել:
20-ամյա կնոջը` Զարուհի Պետրոսյանին ծեծելով սպանած Սարկիսովի պաշտպանը բողոք էր ներկայացրել`պարզաբանելով, թե Զարուհի Պետրոսյանի մահվան պատճառը արտամուսնական կապերով պայմանավորված ինքնասպանությունն է` թույն խմելու միջոցով: Փաստորեն Վերաքննիչ դատարանը բողոքն անհիմն է համարել եւ հրաժարվել է արդարացնել Սարկիսովին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Թաթուլ  Պողոսյանի նախագահությամբ, հոկտեմբերի 14-ին 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Յանիս Սարկիսովին, ով մեղավոր է ճանաչվել գրեթե մեկ տարի առաջ սեփական կնոջը` 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանին դաժանաբար ծեծելու մեջ, որը հանգեցրել է վերջինիս մահվանը:
Դատաքննության ողջ ընթացքում վկաների մեծ մասը պնդել են, որ մանկատան սան Զարուհի Պետրոսյանը պարբերաբար ծեծի է ենթարկվել Յանիս Սարկիսովի եւ նրա մոր կողմից, իսկ դեպքի օրն էլ` սեպտեմբերի 30-ին նրան ծեծելով նետել են աստիճաններից:
2010-ի սեպտեմբերի 30-ին, ժամը 20.00-ին, ոստիկանության Մասիսի բաժնում հիվանդանոցից հաղորդում էր ստացվել, որ «գանգուղեղի հեմատոմա, աջ ձեռքի 2-րդ մատի միջին ֆալանգի փակ կոտրվածք` առանց տեղաշարժի, եւ մարմնի տարբեր շրջանների արյունազեղումներ» ախտորոշմամբ իրենց մոտ է ընդունվել 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանը: Նույն օրը, Զարուհի Պետրոսյանը տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ հոկտեմբերի 1-ին, ժամը 3-ին մահացել էր:
Յանիս Սարկիսովին ձերբակալել էին եւ մեղադրանք առաջադրել 112 հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետի (Դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ) հատկանիշներով, իսկ նրա մորը ոչ միայն պատասխանատվության չէին ենթարկել, այլեւ Զարուհու փոքրիկ աղջնակին հանձնել էին տատի խնամակալությանը:
Սարկիսովը ողջ դատաքննության ընթացքում իրեն մեղավոր չէր ճանաչել, ավելին, սանձարձակ վարք էր դրսեւորել դատարանի դահլիճում:
Հիշեցնենք, որ Զարուհու մահից  հետո  7 հասարակական կազմակերպություններ («Կանանց իրավունքների կենտրոնը», «Հասարակություն առանց բռնության»-ը, «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնը», Թուֆենկյան հիմնադրամի «Կանանց աջակցության կենտրոնը», «PINK Armenia»-ն, «Զանգակատունը» եւ «Սեռական բռնության ճգնաժամային կենտրոնը) կողմից ստեղծվել է կոալիցիա, որի նպատակը այս դեպքին հասարակական հնչեղություն տալն է եւ քրեական արդար գործի ընթացքին հետամուտ լինելը:

Апелляционный суд Армении сегодня, 27 декабря, оставил неизменным решение суда общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей в отношении Яниса Саркисова, признанного виновным в убийстве собственной жены. Он проведет за решеткой 10 лет.
Адвокат женоубийцы Жора Арутюнян подал апелляцию, утверждая, что 20-летняя Заруи Петросян скончалась не от побоев, нанесенных мужем, а из-за выпитого яда, а сам яд она якобы выпила потому, что имела внебрачные связи. Апелляционный суд Армении счел апелляцию необоснованной и отклонил ее.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 14 октября суд общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей приговорил Яниса Саркисова к 10 годам лишения свободы за убийство собственной жены, 20-летней Заруи Петросян. На протяжении всего судебного разбирательства большая часть свидетелей утверждала, что воспитанница детского дома Заруи Петросян периодически подвергалась побоям со стороны мужа, Яниса Саркисова, и свекрови. 30 сентября 2010 г. побои завершились тем, что Заруи столкнули с лестницы.
Напомним, трагедия произошла осенью 2010 г. 30 сентября около 20:00 в отделение полиции Масиса поступило сообщение о том, что в больницу доставлена 20-летняя Заруи Петросян с гематомой головного мозга, закрытым переломом среднего пальца правой руки и множественными кровоподтеками на теле. В тот же день молодая женщина была перевезена в Медцентр «Эребуни», где 1 октября скончалась.
По факту был задержан муж Заруи Янис Саркисов, ему было предъявлено обвинение в умышленном нанесении тяжких телесных повреждений, приведших по неосторожности к смерти. Мать Саркисова, имя которой не раз называлось в качестве соучастницы сына, не только не была привлечена к ответственности, но ей был поручен уход за малолетней дочкой погибшей Заруи.
В течение всего судебного разбирательства Саркисов не признал свою вину. Судья вынес самый суровый приговор, предусмотренный вышеуказанной статьей. Один год Саркисов провел в камере предварительного заключения.