Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրահրած ֆոնդային շուկայի մրրկային վիճակը չի խնայել նույնիսկ խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերություններին: ամենածանր հարվածներից մեկն իրչ վրա ընդունեց Apple րնկերությունը. ապրիլի սկզբից նրա բաժնետոմսերն էժանացել են՝ 200 եվրոյից հասնելով 165 եվրոյի, մինչդեռ նրա շուկայական կապիտալացումը դեռ գերազանցում է 300 միլիարդ եվրոն։
Պատճառն այն է, որ ապրանքանիշն իր սմարթֆոնների մեծ մասն արտադրում է Չինաստանում, իսկ Չինաստանը ամենաշատն է տուժել Թրամփի սակագներից. մաքսատուրքերը կազմում են 54%: Վիետնամն ու Հնդկաստանը նույնպես մեծ հարված են ստացել նոր սակագներից։
Որոշ վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ iPhone-ի գները կբարձրանան 43%-ով, եթե Apple-ը որոշի հավելյալ ծախսերը դնել սպառողների ուսերին։ Այդ դեպքում iPhone 16 Pro Max-ը մանրածախ գներով 1599 ԱՄՆ դոլարի փոխարեն կարժենա գրեթե 2300 դոլար, գրում է Bild-ը։ Ստանդարտ մոդելի գինը 799 դոլարից կբարձրանա 1142 դոլարի:
Ըստ հաշվարկների՝ Apple-ը միաժամանակ 39%-42% կբարձրացնի iPad-ի, Mac-ի և AirPods-ի գները։ Եթե մաքսատուրքերը պահպանվեն, Apple-ի կորուստները կարող են հասնել 40 միլիարդ դոլարի. այլ գնահատականներով այն կարող է կազմել տարեկան 8,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Ներդրողներին նման նորություններ չեն գրավում՝ Թրամփի սակագների մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո Apple-ը կորցրեց իր շուկայական արժեքի մեկ հինգերորդը։
Ընդսմին, վատ նորությունները Apple-ի համար դեռ չեն ավարտվել: ԵՄ-ն ներկայում քննարկում է ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի դեմ հնարավոր պատասխան միջոցները, որոնք կարող են առաջին հերթին ազդել ամերիկյան խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների վրա:

The stock market turbulence triggered last week by US President Donald Trump has not spared even the largest technology companies. One of the most affected was Apple: since the beginning of April, its shares have fallen in value from 200 to 165 euros - while its market capitalization still exceeds 300 billion euros.
The reason is that the brand manufactures most of its smartphones in China, and China has been hit hardest by Trump's tariffs - the duties amount to 54%. Also, Vietnam and India have been hit hard by the new tariffs.
Some analysts believe that iPhone prices will increase by 43% if Apple decides to pass on the extra costs to consumers. Then the iPhone 16 Pro Max will cost almost $2,300 instead of $1,599 at retail, Bild writes. The standard model will rise in price from 799 to 1142 dollars.
According to calculations, Apple will also have to add between 39% and 42% to the price of iPads, Macs and AirPods. If the tariffs stay in place, Apple's losses could reach $40 billion - other estimates suggest it could be $8.5 billion a year. Investors aren't enticed by such news: immediately after Trump's tariffs were unveiled, Apple lost a fifth of its market value.
However, the bad news for Apple may not be over yet. At the moment, the EU is discussing possible retaliatory measures to the American tariffs, which may affect primarily large American technology companies.