Ապրիլի 12-ին Թուրքիայում Անթալիայի Դիվանագիտական ​​համաժողովի շրջանակում կայացել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հանդիպումը։
Ինչպես հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ից, զրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջեւ դաշնակցային համագործակցության եւ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանն ուղղված գործնական քայլերը, համատեղ միջոցառումների ժամանակացույցը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել միջազգային եւ տարածաշրջանային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ։ Նշվել է «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության պլատֆորմի շրջանակում փոխգործակցության շարունակականության, ինչպես նաեւ «կասպյան հնգյակի» աշխատանքի ակտիվացման կարեւորությունը։
Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ նպաստելու ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին եւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։ Ընդգծվել է 2020-2022թթ. Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների միջեւ եռակողմ համաձայնագրերի համալիրի իրականացման անհրաժեշտությունը։

12 апреля «на полях» Анталийского дипломатического форума в Турции состоялась встреча Министра иностранных дел России Сергей Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Байрамовым.
Как сообщили в МИД РФ, в ходе беседы были обсуждены практические шаги по укреплению союзнического взаимодействия и стратегического партнерства двух стран, график совместных мероприятий.
Стороны обменялись мнениями по актуальным сюжетам международной и региональной повестки. Констатирована важность продолжения взаимодействия в рамках Платформы регионального сотрудничества «3+3», а также активизации работы «каспийской пятерки».
С российской стороны подтверждена готовность содействовать процессу азербайджано-армянской нормализации и выходу на заключение мирного договора. Подчеркнута необходимость реализации всего комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении 2020-2022 гг.