Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան մայիսի 1-ի՝ Աշխատանքի և աշխատավորների միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ «Արժանապատիվ աշխատանք» խորագրով ավանդական երթ անցկացրեց Երևանում։
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էլեն Մանասերյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ապաքաղաքական այս երթի նպատակն է ևս մեկ անգամ բարձրաձայնել աշխատանքային պայմանների բարելավմանն առնչվող հարցերն ու խնդիրները։
Ըստ կոնֆեդերացիայի նախագահի՝ 655 բողոք են ստացել աշխատանքի իրավունքների հետ կապված։ Գերիշխել են սխալ կիրառված աշխատանքային պայմանագրերի մասին բողոքները։
Մանասերյանը հաստատեց՝ խնդիրը ոչ միայն գործատուի մեջ է, այլ նաև աշխատողի, որը պետք է իրազեկ լինի իր իրավունքներից։
Երթը մեկնարկեց «Աբովյան» պուրակից։ Երթից հետո Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի գրասենյակում նախատեսվում է «Նվազագույն աշխատավարձը և սոցիալ-տնտեսական իրողությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» հետազոտության շնորհանդեսը։

The Confederation of Trade Unions of Armenia held a traditional march in Yerevan—and under the slogan “Decent Work”—on Thursday, May 1, the International Workers' Day.
Elen Manaseryan, President of the Confederation of Trade Unions of Armenia, told reporters that the objective of this apolitical march is to once again raise issues and problems related to the improvement of work conditions in Armenia.
According to her, they have received 655 complaints regarding labor rights in Armenia, and the complaints about incorrectly applied labor contracts prevailed.
Manaseryan confirmed that this problem lies not only with the employers, but also with the employees, who must be aware of their rights.
After the aforesaid march, a presentation of the study “Minimum Wage and Socioeconomic Realities in the Republic of Armenia” is planned at the office of the Confederation of Trade Unions of Armenia.