ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քայա Կալասը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը, ըստ որի Բրյուսելը պնդում է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատումը՝ նախքան բանակցությունների անցկացումը։ Նման հայտարարություն է նա արել լրագրողների համար Լոնդոն կատարած այցի ժամանակ։
«Նախ մեզ անհրաժեշտ է հրադադար», -շեշտել թէ Կալասը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, թե Բրյուսելը ինչպիսի գործողությունների հաջորդականություն է աջակցում։
30-օրյա զինադադարի գաղափարը բարձրացրել են Կալլասը և ԵՄ մի շարք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ մայիսի 9-ին Լվով կատարած այցի ժամանակ, որին աջակցել են մայիսի 10-ին Կիևում հանդիպած Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի առաջնորդները։

EU diplomatic chief Kaja Kallas has reiterated the position that Brussels insists on a ceasefire between Ukraine and Russia before negotiations. She told reporters during a visit to London.
“We need a ceasefire first,” Kallas said when asked by reporters what course of action Brussels favors.
The idea of a 30-day ceasefire was raised by Kallas and foreign ministers of several EU countries during a visit to Lviv on May 9, then supported by the leaders of Germany, Britain and France, who traveled to Kiev together on May 10.