Բարձր ենք գնահատում վարչապետ Փաշինյանի անձնական մասնակցությունը Հաղթանակի 80-ամյակի տոնակատարություններին՝ չնայած որոշ արևմտյան պաշտոնյաների անթաքույց սպառնալիքներին։ Այս մասին Երևանում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Հաղթանակի շքերթին Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը հայտարարել է, որ մենք հիշում ենք և միշտ կհիշենք նաև հայ ժողովրդի ներդրումն այս սխրանքում։
Մենք երախտապարտ ենք այն ուշադիր վերաբերմունքի համար, որը հայկական կողմը ցուցաբերում է բազմաթիվ հուշարձանների նկատմամբ։ Մենք տեսել ենք, որ Հանրապետությունում մեծ խանդավառությամբ անցկացվել են բազմաթիվ միջոցառումներ, ներառյալ «Անմահ գունդ» երթը։
Մենք այսօր էլ կարևորում ենք դաշնակցային հարաբերությունները Հայաստանի հետ և մեր ժողովուրդների միջև խորը կապերի պահպանումը», - նշել է նա։

Высоко ценим личное участие премьер-министра Пашиняна в торжествах в часть 80-летия Победы вопреки неприкрытым угрозам некоторых западных чиновников. Об этом в Ереване заявил глава МИД России Сергей Лавров.
«На Параде Победы президент России Путин заявил, что мы помним и всегда будем помнить вклад также армянского народа в этот подвиг.
Мы признательны за то внимательное отношение, которое армянская сторона проявляет к многочисленным памятникам. Мы видели, что в Республике с большим энтузиазмом были проведены многочисленные мероприятия, включая шествие «Бессмертного полка».