Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Amazon Web Services (AWS) ընկերության փոխնախագահ Ջեֆ Բարրին։
Ողջունելով հյուրին՝ նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել «Ամազոն» համաշխարհային տեխնոլոգիական հսկայի հետ Հայաստանի համագործակցությունը՝ կարևորելով այն երկրի թվային օրակարգի, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և նորարարական միջավայրի ձևավորման տեսանկյունից։
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Բարրին՝ Հայաստան կատարած այցելության համար և նշել, որ նման բարձր մակարդակի շփումներն կարևոր նշանակություն ունեն երկկողմ փոխգործակցությունն ընդլայնելու առումով։
Ջեֆ Բարրն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և արդյունավետ երկխոսության հնարավորության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի հետ համագործակցությունն արդեն իսկ ունի շոշափելի արդյունքներ և շարունակաբար զարգանում է։ Նա նշել է, որ Amazon Web Services-ը հետաքրքրված է խորացնել գործընկերությունը Հայաստանի հետ՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, կրթական նախաձեռնությունների և նորարարական լուծումների ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են թվայնացման, արհեստական բանականության, տվյալների կառավարման և հարակից ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև նոր նախաձեռնությունների և նախագծերի մշակման հեռանկարներին, որոնք միտված են նպաստելու Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի լիարժեք իրացմանը։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan on Friday received Jeff Barr, Vice President of Amazon Web Services (AWS).
Khachaturyan lauded Armenia's collaboration with the global technology giant Amazon, highlighting it from the perspective of the country's digital agenda, high-tech development, and the formation of an innovative environment.
Also, the president thanked Barr for his visit to Armenia, and noted that such high-level contacts are of great importance in terms of expanding bilateral cooperation.
Jeff Barr, in turn, emphasized that their collaboration with Armenia already has tangible results and is continuously developing. He noted that AWS is interested in the deepening of partnership with Armenia, especially in high tech, educational initiatives, and innovative solutions.
During the meeting, the possibilities of implementing joint programs in digitization, artificial intelligence, data management, and related sectors were discussed. They reflected also on the prospects for the development of new initiatives and projects aimed at contributing to the full attainment of Armenia's technological potential.