ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս փոխել է իր դիրքորոշումն Ուկրաինայի նկատմամբ՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հաճոյանալու համար, թեեւ դրա դիմաց Պուտինը շատ քիչ բան է տվել։
Թրամփի քննադատները պնդում են, որ Պուտինը խաղում է նրա հետ, որ նա խաղաղություն հաստատելու մտադրություն չունի եւ պարզապես քթից բռնած է պահում նրան։
Սակայն Սպիտակ տան պաշտոնյաները Axios-ին ասել են, որ դեռեւս կարծում են, որ Պուտինը մոտ է գործարքի ուղղությամբ շոշափելի քայլեր ձեռնարկելուն:
Ինչպես նշել է լրատվամիջոցը, Թրամփը մինչ այժմ Պուտինին տվել է շատ բան, ինչի հույս ուներ ՌԴ նախագահը. ոչ մի զինադադար, ոչ լրացուցիչ պատժամիջոցներ, ոչ մի տարաձայնություն ՆԱՏՕ ներսում եւ իր համբերությամբ աչքի չընկնող ամերիկացի առաջնորդի գործողությունների զգալի ազատություն:
Թրամփը երբեմն խոստովանել է, որ Պուտինը կարող է «խաղալ ինձ հետ», եւ նույնիսկ սպառնացել է պատժամիջոցներով կամ մաքսատուրքերով, եթե Պուտինը շարունակի խոչընդոտել խաղաղության գործընթացը: Բայց երկուշաբթի Պուտինի հետ իր հեռախոսազրույցից հետո Թրամփը ավելի շատ հարգանք է դրսեւորել Պուտինի նկատմամբ, քան երբեւէ՝ մերժելով պատժամիջոցների կոչերը, հրաժարվելով միջնորդի դերից՝ հօգուտ Պուտինի նախընտրած ձեւաչափի, եւ հայտարարելով Ռուսաստանի պատրաստակամության մասին՝ ներկայացնելու իր խաղաղության պահանջները որպես դիվանագիտական ​​հեղաշրջում։
Զանգից հետո Թրամփն առաջարկել է խաղաղության բանակցություններ վարել Վատիկանում, իսկ Սպիտակ տան պաշտոնյաները նշել են, որ ռուսները կժամանեն «խաղաղության նոտայով», որը կներկայացնի հրադադարի եւ պատերազմին վերջ տալու ավելի լայն գործարքի Մոսկվայի տեսլականը:
Բայց ուրբաթ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, հաստատելով, որ Ռուսաստանը նման փաստաթուղթ է պատրաստում, հրաժարվել է հանդիպումը Վատիկանում անցկացնելու մտքից՝ ասելով, որ դա ճիշտ վայր չէ երկու ուղղափառ քրիստոնյա երկրների հանդիպման համար։
«Թրամփի եւ եվրոպացի առաջնորդների միջեւ հստակ տարաձայնություն կա այն հարցում, թե որքան ճնշում եւ համբերություն պետք է ցուցաբերել Պուտինի նկատմամբ: Մեծ Բրիտանիան եւ ԵՄայս շաբաթ հայտարարել են Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին այն բանից հետո, երբ Պուտինը կրկին մերժել է Թրամփի հրադադարի առաջարկը: Նրանք հույս ունեին, որ ԱՄՆ-ը կմիանա իրենց, սակայն Թրամփը հրաժարվել է։ Երկուշաբթի օրվա զանգից հետո Թրամփի հարգանքը Պուտինի հանդեպ շփոթեցրել է դաշնակից առաջնորդներին, որոնք հետագայում միացել են նրա հետ համաժողովին: Քանի որ Մոսկվան շարունակում է կասեցնել խաղաղ գործընթացը, որը Թրամփն ի սկզբանե ասել էր, որ կլուծի 24 ժամվա ընթացքում, ԱՄՆ նախագահն ավելի շատ հակված է լիովին հեռանալուն, քան թե Պուտինին կոշտ քննադատելուն»,- գրել է Axios-ը։
Միաժամանակ լրատվամիջոցն ընդգծել է, որ Զելենսկուն բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնելու համար Թրամփը Օվալաձեւ աշխատասենյակում նախատել է նրան եւ ժամանակավորապես սառեցրել հետախուզության եւ զենքի մատակարարումների փոխանակումը։
Պուտինի հետ հարաբերություններում նա օգտագործել է թխվածքաբլիթը, ներառյալ պատժամիջոցների մեղմացման եւ տնտեսական կապերի բարելավման խոստումները, բայց մահակը շատ քիչ է:
Ներկա պահին Թրամփը, թերեւս, բավարարվում է նրանով, որ Պուտինին թույլ է տալիս անել հաջոդ քայլը, կարծում է պարբերականը։

Президент США Дональд Трамп неоднократно менял свою позицию по Украине, чтобы угодить президенту России Владимиру Путину, несмотря на то, что Путин дал очень мало взамен.
Критики Трампа утверждают, что с ним играют — что Путин не намерен заключать мир и просто водит его за нос.
Но чиновники Белого дома заявили изданию Axios, что они по-прежнему верят, что Путин вот-вот предпримет ощутимые шаги в направлении заключения сделки.
Как отмечает СМИ, на данный момент Трамп дал Путину многое из того, на что надеялся российский президент: никакого прекращения огня, никаких дополнительных санкций, разногласий внутри НАТО и значительную свободу действий со стороны американского лидера, не известного своим терпением.
Трамп иногда признавал, что Путин, возможно, «подыгрывает мне», и даже угрожал санкциями или тарифами, если Путин продолжит препятствовать мирному процессу. Но после телефонного разговора с Путиным в понедельник Трамп продемонстрировал больше уважения к Путину, чем когда—либо, отвергнув призывы к санкциям, отказавшись от роли посредника в пользу предпочтительного формата Путина и заявив о готовности России изложить свои требования о мире как о дипломатическом перевороте.
После телефонного разговора Трамп предложил провести мирные переговоры в Ватикане, а представители Белого дома заявили, что россияне прибудут с «мирной запиской», в которой изложено видение Москвы относительно прекращения огня и более масштабной сделки по прекращению войны.
Но в пятницу министр иностранных дел России Сергей Лавров, подтвердив, что Россия готовит такой документ, отказался от идеи проведения встречи в Ватикане, заявив, что это неподходящее место для встречи двух православных христианских стран.
«Между Трампом и лидерами Европы существует явный раскол в отношении давления и терпения по отношению к Путину. На этой неделе Великобритания и ЕС объявили о новых санкциях в отношении России после того, как Путин вновь отверг предложение Трампа о прекращении огня. Они надеялись, что США присоединятся к ним, но Трамп отказался. Почтительное отношение Трампа к Путину после телефонного разговора в понедельник озадачило лидеров союзников, которые впоследствии присоединились к телефонной конференции с ним. Поскольку Москва продолжает тормозить мирный процесс, который, как первоначально заявлял Трамп, будет урегулирован в течение 24 часов, президент США, казалось, был более склонен полностью уйти, чем жестко обрушиться на Путина», - пишет Axios.
При этом СМИ подчеркивает - чтобы усадить Зеленского за стол переговоров, Трамп обругал его в Овальном кабинете и временно заморозил обмен разведданными и поставки оружия.
В отношениях с Путиным же он использовал пряник — в частности, обещание смягчения санкций и улучшения экономических связей, — но очень мало кнута.
На данный момент Трамп, похоже, довольствуется тем, что позволяет Путину сделать следующий шаг, считает издание.