Ըստ որոշ գնահատականների՝ մոտ 20 հազար աշխատատեղ Սլովակիայում կարող է հայտնվել սպառնալիքի տակ, եթե առեւտրային պատերազմը Միացյալ Նահանգների հետ սրվի։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 26-ին, «Երեւանյան երկխոսություն 2025» միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ իր ելույթում հայտնել է Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն։
Նա ընդգծել է, որ ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը Սլովակիայի տնտեսության ողնաշարն է։
«Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է ակտիվացնենք առեւտրային հարաբերությունները ազատ առեւտրով շահագրգիռ երկրների հետ եւ դիվերսիֆիկացնենք մեր արտահանման ուղղությունները»,- ընդգծել է Սլովակիայի վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Սլովակիան փորձում է նոր գործընկերային հարաբերություններ կառուցել իր արտաքին քաղաքականության մեջ։
«Ես այցելում եմ աշխարհի շատ երկրներ եւ անում եմ հնարավորը Ասիայի, Աֆրիկայի կամ Հարավային Ամերիկայի մեր գործընկերների հետ հարաբերություններում ներդրումներ կատարելու համար: Մենք Կորեայի Հանրապետության եւ Չինաստանի հետ մեր հարաբերությունները հասցնում ենք ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Եվ մենք աշխատում ենք Հնդկաստանի, Ինդոնեզիայի, Ճապոնիայի եւ Վիետնամի հետ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ»,- նշել է նա։
Ռոբերտ Ֆիցոյի խոսքով՝ Սլովակիան, որպես ոչ մեծ, բաց եւ արտահանման կողմնորոշում ունեցող տնտեսություն, դժգոհ է առեւտրային պատերազմներից եւ անբարեխիղճ առեւտրային պրակտիկայից։

По некоторым оценкам, около 20 000 рабочих мест в Словакии могут оказаться под угрозой в случае эскалации торговой войны с Соединенными Штатами. Об этом сегодня, 26 мая, в ходе выступления на открытии международной конференции «Ереванский диалог — 2025» заявил премьер-министр Словакии Роберт Фицо.
Он подчеркнул, что автомобильная промышленность является основой  экономики Словакии.
«По этой причине нам необходимо активизировать торговые отношения со странами, заинтересованными в свободной торговле, и диверсифицировать направления нашего экспорта», - подчеркнул премьер-министр Словакии.
По его словам, в своей внешней политике Словакия старается выстраивать новые партнерские отношения.
«Я посещаю много стран по всему миру и делаю все возможное, чтобы инвестировать в отношения с нашими партнерами в Азии, Африке или Южной Америке. Мы продвигаем наши отношения с Республикой Корея и Китайской Народной Республикой на уровень стратегического партнерства. И мы работаем над укреплением отношений с Индией, Индонезией, Японией и Вьетнамом», - отметил он.
По словам Роберта Фицо, Словакия, как небольшая, открытая и ориентированная на экспорт экономика, недовольна недобросовестной торговой практикойи торговымивойнами.