Իրանը պատրաստ է թույլ տալ ԱԷՄԳ-ի կազմում գտնվող ԱՄՆ տեսուչներին մուտք գործել իր միջուկային օբյեկտներ՝ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագրի դեպքում, չորեքշաբթի ուղիղ եթերում հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԱԷԿ) ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին։
«Մենք դեռևս չենք ընդունել տեսուչներ այն երկրներից (մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ից), որոնց հետ մենք հակամարտության մեջ ենք... Սակայն, եթե համաձայնության հասնենք (ԱՄՆ-ի հետ) և հաշվի առնենք Իրանի բոլոր պահանջներն ու ցանկությունները, ապա մենք պատրաստ ենք վերանայել ԱԷՄԳ-ից տեսուչներ ընդունելու հարցը», - լրագրողներին ասել է Էսլամին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ին թույլատրվելու է իր տեսուչներին ուղարկել իրանական միջուկային օբյեկտներ։
Էսլամին նաև նշել է, որ իրանական կողմը դեռևս պաշտոնական առաջարկներ չի ստացել Մերձավոր Արևելքի երկրների և ԱՄՆ-ի հետ միջուկային կոնսորցիում ստեղծելու վերաբերյալ։

Iran is ready to allow US inspectors from the International Atomic Energy Agency (IAEA) access to its nuclear facilities in case of an agreement with the US, chairman Mohammad Eslami of the Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) said live on Wednesday.
"We [i.e. Iran] have not yet accepted inspectors from countries [in particular, the US] with which we are in conflict... However, if we reach an agreement [with the US] and all of Iran's demands and wishes are taken into account, then we are ready to reconsider the matter of accepting inspectors from the IAEA," Eslami told reporters, answering the question of whether the US would be allowed to send its inspectors to Iranian nuclear facilities.
The head of AEOI added that the Iranian side has not yet received official proposals to set up a nuclear consortium with Middle Eastern countries and the United States.