Ուկրաինան հրադադարի մասին իր հուշագիրը ներկայացրել է ռուսական կողմին։ Այժմ Ռուսաստանն առնվազն չորս օր ունի Կիևին ներկայացնելու հրադադարի առաջարկներով իր փաստաթուղթը, ըստ РБК-Украина-ի՝ հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։
Ումերովը պատմել է, որ արդեն ռուսական պատվիրակության ղեկավարին է հանձնել մի փաստաթուղթ, որն արտացոլում է հրադադարի վերաբերյալ Ուկրաինայի դիրքորոշումը։
«Նրանք ստացել են այս փաստաթուղթը։ Մենք հաստատում ենք Ուկրաինայի պատրաստակամությունը լիակատար և անվերապահ հրադադարի և հետագա դիվանագիտական ​​աշխատանքի վերաբերյալ։ Մենք դեմ չենք ռուսների հետ հանդիպումներին և սպասում ենք նրանց «հուշագրին», որպեսզի հանդիպումը դատարկ չլինի և կարողանա իսկապես մոտեցնել պատերազմի ավարտը», -նշել է նա։
«Ռուսական կողմը մեկնումից առաջ առնվազն չորս օր ժամանակ ունի՝ իր փաստաթուղթը մեզ ներկայացնելու համար», -ընդգծել է նախարարը։
Նա հիշեցրել է, որ ռուսական կողմն ավելի վաղ խոստացել էր փոխանակումից անմիջապես հետո հանձնել «հուշագիրը»։
«Ռուսական կողմին կոչ ենք անում անհապաղ կատարել այդ խոստումը և դադարեցնել հանդիպումը ապակառուցողական դարձնելու փորձերը։ Դիվանագիտությունը պետք է իմաստալից լինի, իսկ նոր հանդիպումը պետք է արդյունքներ ունենա», -նշել է Ումերովը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Վլադիմիր Մեդինսկու գլխավորած ռուսական պատվիրակությունը պատրաստ է մասնակցել հունիսի 2-ին Ստամբուլում ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների երկրորդ փուլին և արագորեն մշակել է իր հուշագիրը։

Ukraine has submitted its memorandum on ceasefire to the Russian side. Now Russia has at least four days to submit its document with ceasefire proposals to Kyiv, Ukrainian Defense Minister Rustem Umerov said, RBC-Ukraine reports.
Umerov said that he had already handed a document, which reflects Ukraine's position on the ceasefire, to the head of the Russian delegation.
"They have received this document. We confirm Ukraine's readiness for a full and unconditional ceasefire and further diplomatic work. We are not against meetings with the Russians and are waiting for their ‘memorandum’ so that the meeting is not empty and can really bring the end of the war closer," Umerov noted.
"The Russian side has at least four days before departure to submit its document to us," the Ukrainian defense minister emphasized.
Also, Umerov recalled that the Russian side had earlier promised to hand the “memorandum” immediately after the exchange.
“We call on the Russian side to immediately fulfill this promise and stop the attempts to make the meeting destructive. Diplomacy must be meaningful, and the new meeting must bring results,” the Ukrainian defense minister noted.
Earlier, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov announced that the Russian delegation was ready to participate in the second round of talks with the Ukrainian side in Istanbul, Turkey on June 2 and had quickly developed its memorandum.